Ministar Medved: Hrvatska vojska je snažna i takva će ostati

04.08.2025.

19:26

Autor: D.M./HRT

Ministar Tomo Medved
Ministar Tomo Medved
Foto: HRT / HTV

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved čestitao je svim hrvatskim braniteljima, članovima obitelji stradalnika Domovinskog rata i građanima 30. obljetnicu VRO Oluja, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja.

– Raduje me da je ovih dana u Hrvatskoj vidljivo ozračje snažnog domoljublja i emocija, rekao je za Dnevnik HTV-a Tomo Medved, istaknuvši da se od mimohoda u Zagrebu, preko svih programa, čuva sjećanje na doprinos branitelja slobodi Hrvatske.

Veteranski centri i skrb za branitelje


Govoreći o skrbi za branitelje, podsjetio je da je prije nekoliko dana u Pakracu potpisao ugovor za izgradnju prvog braniteljskog centra. Slijedit će izgradnja centara u Slunju, Imotskom, Slavonskom Brodu i Vukovaru.

– Riječ je o ustanovama koje će hrvatskim braniteljima u potrebi omogućiti sigurnost i kvalitetan život, kazao je ministar Medved. Dodao je da su već otvoreni veteranski centri u Šibeniku, Sinju, Petrinji i Daruvaru, koji su primili više od 20 tisuća branitelja.

Pozvao je sve branitelje da se odazovu preventivnim medicinskim pregledima u više od 30 zdravstvenih ustanova. Oni kojima je potrebna rehabilitacija, dodao je, upućuju se u veteranske centre, a ustanove za trajni boravak bit će siguran dom braniteljima u potrebi.

Razgovor s ministrom Tomom Medvedom

Razgovor s ministrom Tomom Medvedom

Foto: HRT / HTV

Financiranje i ulaganja


Ministar je naglasio da je u posljednjih devet godina proračun Ministarstva hrvatskih branitelja povećan četiri puta, a proračun Ministarstva obrane pet puta.

– Hrvatska javnost mogla je na mimohodu vidjeti dio najsuvremenije opreme i naoružanja koje je nabavila naša Vlada, rekao je i dodao da slijedi snažno ulaganje u modernizaciju Oružanih snaga.

Partnerstvo s braniteljskim udrugama


Istaknuo je važnost partnerstva s braniteljskim udrugama i dostupnosti braniteljima na terenu poručivši: "Moramo prepoznati i osmisliti odgovarajuće mjere te imati jasnu sliku o sigurnosnim izazovima".

Naglasio je da Hrvatska, u svijetu prepunom sigurnosnih prijetnji, mora imati snažnu oružanu silu koja jamči sigurnost hrvatskog naroda. Posebno ga, kaže, raduje vidjeti mlade hrvatske vojnike koji preuzimaju stijeg od veterana Domovinskog rata, noseći u sebi čvrstoću i snažno domoljublje.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!