Milanović: 'Koalicija voljnih' je fikcija u kojoj hrvatski vojnici neće sudjelovati

26.03.2025.

20:18

Autor: T.D./HRT/Hina

Zoran Milanović
Zoran Milanović
Foto: Ured PRH / X/@NikolaJeli2

Predsjednik Zoran Milanović u srijedu je iz Podgorice pozdravio izjavu ministra obrane Ivana Anušića da se Hrvatska neće žuriti u 'koaliciju voljnih' za Ukrajinu, no i naglasio da je taj prijedlog sam po sebi fikcija te da se nikad neće ostvariti. 


Neformalni naziv 'koalicija voljnih' odnosi se na skupinu europskih zemalja, uz Australiju, Kanadu i Novi Zeland, koje zagovaraju slanje mirovnih snaga na istok Ukrajine kao sigurnosnu garanciju nakon postizanja mira između Kijeva i Moskve. 

Ministar obrane u srijedu je rekao da se Hrvatska neće žuriti u tu koaliciju. 

- Hrvatska nije ta koja će žuriti u tom smjeru, niti Hrvatska ima namjeru slati svoje vojnike. Dalje o tome ne bih nagađao, niti je na meni da to govorim. Tu su premijer i predsjednik države koji će o tome odlučivati, kao i Hrvatski sabor. U ovom trenutku ništa nije na stolu, kazao je Anušić.

Milanović je iz Podgorice poručio da je takva izjava dobronamjerna, ali bitno je što će na kraju reći premijer, a u konačnici i on kao vrhovni zapovjednik. 

'Rusija nije prijetnja Europi'


Predsjednik je 'koaliciju voljnih' prozvao plodom pomalo morbidne fiksacije nekih država EU-a na Rusiju.

- Za Rusiju je rekao da je zemlja koja se ogriješila o dosta stvari, ali ne predstavlja opasnost za Europu, kazao je Zoran Milanović.

- To se naprosto ne može prodati osobi koja ima minimum kritičkog uma. Za koaliciju voljnih mora se zadovoljiti nekoliko uvjeta od kojih nijedan nikad neće biti ispunjen jer EU ne sudjeluje niti će sudjelovati o mirovnim pregovorima, a Rusija ionako ne bi pristala na takve snage. Hrvatska vojska neće ići u takvu misiju jer se ona neće nikad ni dogoditi, rekao je predsjednik. 

- Mi u toj fikciji nećemo sudjelovati, nastavio je Milanović, prozvavši taj prijedlog opasnim i neodgovornim. 

Kazao je da na tom tragu razmišljaju i neki od ključnih ministara u Plenkovićevoj vladi. 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!