Ministar graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine Branko Bačić položio je u petak kamen temeljac za višestambenu zgradu vrijednu 2,6 milijuna eura sa 17 stambenih jedinica, čije će cijene biti dvostruko jeftinije od tržišnih.
07.11.2025.
18:07
Autor: M.Z./HRT/Hina
Ministar graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine Branko Bačić položio je u petak kamen temeljac za višestambenu zgradu vrijednu 2,6 milijuna eura sa 17 stambenih jedinica, čije će cijene biti dvostruko jeftinije od tržišnih.
- Grad je osigurao zemljište, kompletnu komunalnu i prometnu infrastrukturu, oslobodio je investitora plaćanja komunalnog doprinosa i na prijedlog gradonačelnika osigurao dodatna sredstva da bi cijena stanova bila sukladna zakonu i uvjetima priuštivog stanovanja, rekao je Bačić.
Stambene se jedinice grade u sklopu programa poticane stanogradnje. S obzirom na rast cijena nekretnina, kroz Nacionalni plan stambene politike građanima se namjera omogućiti priuštivo stanovanje.
- Kvadrat ovoga stana bit će otprilike dvostruko jeftiniji od tržišne vrijednosti stanova na području Novalje, što je doista pristupačna i priuštiva cijena, kaže Bačić.
APN preuzima obvezu izgradnje i prodaje stanova sukladno Konačnoj listi reda prvenstva, dok se Grad Novalja obvezuje opremiti građevinu komunalnom infrastrukturom i priključcima.
Prodajna cijena stanova bit će limitirana na 2104 eura po četvornom metru. Ugovoreni rok izgradnje iznosi 450 kalendarskih dana od uvođenja izvođača u posao.
Što se tiče financiranja, APN je osigurao 700.000 eura iz državnih sredstava, dok će Grad Novalja sufinancirati izgradnju stanova sa 138.000 eura.
Višestambena zgrada imat će četiri nadzemne etaže, sa stanovima veličine od dvosobnih do četverosobnih. U dvorišnom dijelu predviđena su parkirališna mjesta.
U Ličko-senjskoj županiji APN je dosad izgradio četiri zgrade sa 107 stanova, tri u Gospiću i jednu u Senju. Sa 17 novih stanova u Novalji stambeni fond županije povećat će se za 52 nova stana.
Na razini države, u pripremnoj fazi izgradnje su 822 stana, on kojih je za njih 558 ishođena građevinska dozvola. Za 466 stanova u tijeku je postupak javne nabave za izvođače radova, stručni nadzor i konzalting, navodi ministarstvo.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora