MORH: Hrvatski vojnici nisu sudjelovali u rušenju ruskih dronova

10.09.2025.

10:56

Autor: T.D./HRT/Hina

Ilustracija
Ilustracija
Foto: Jakub Orzechowski / REUTERS

Hrvatski vojnici razmješteni u Poljskoj nisu bili ugroženi u naletu ruskih dronova i nisu sudjelovali u njihovu rušenju, objavio je u MORH u srijedu. 


Poljske i savezničke NATO snage oborile su tijekom noći nekoliko ruskih dronova, koji su tijekom napada na Ukrajinu ušli u poljski zračni prostor. 

MORH je priopćio da su pripadnici 16. hrvatskog kontingenta u NATO-voj aktivnosti prednjih kopnenih snaga bili udaljeni 300 kilometara od mjesta događaja te ni na koji način nisu uključeni u aktualna događanja.

Također se ističe da pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske obavljaju redovne i uobičajene aktivnosti, nisu u stanju povišene pripravnosti, nisu uključeni u aktualna zbivanja i nisu ugroženi.

U novoj rotaciji u rujnu 2025. godine u Poljsku je upućen mehanizirani vod iz sastava bojne Tigrova sastavljen od 50 pripadnika i četiri borbena oklopna vozila Patria.

Oružane snage RH su do sada u NATO aktivnosti u Poljskoj sudjelovale s 861 pripadnikom. Njihove zadaće odnose se na razvoj borbene spremnosti i jačanje interoperabilnosti kroz obuku i vježbe, kontinuirano poboljšavanje planova uporabe i obrambenog planiranja te integriranje u poljske obrambene planove, objavio je ranije MORH.

- Vojnici su na sigurnom, smješteni su 300 km od mjesta incidenta. Mi smo stalno u komunikaciji sa zapovjednikom našeg kontingenta i koordiniramo sve ono što se događa. Naši vojnici nisu sudjeluju u nikakvim akcijama koje će sprječavati ili koje sprječavaju takve eventualne incidente. To će se razgovarati na višoj razini, na razini NATO-a, i u ovom trenutku nema nikakvog razloga za brigu, poručio je Ivan Anušić, ministar obrane

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!