Novak (Možemo!): Sve plaže prilagoditi osobama s invaliditetom

18.06.2025.

13:52

Autor: L.P./HRT/Hina

Novak (Možemo!): Sve plaže prilagoditi osobama s invaliditetom
Novak (Možemo!): Sve plaže prilagoditi osobama s invaliditetom
Foto: Patrik Macek / PIXSELL

Zastupnica Možemo! Dubravka Novak se zauzela za prilagodbu svih plaža osobama s invaliditetom rekavši da u Hrvatskoj postoji samo 11 plaža koje su im potpuno prilagođene a 60 ih je djelomično prilagođeno iako u zemlji živi oko 658.000 osoba s invaliditetom. 

Novak je u slobodnim saborskim govorima pozvala resorna ministarstva da predlože zakonska rješenja po kojima se ne bi mogla izdati koncesija na uređenu plažu ako koncesionar nije osigurao da plaža bude prilagođena osobama s invaliditetom. Upozorila je da je tijekom prošle godine tek 34,3 posto hotela i sličnih smještajnih objekata raspolagalo kapacitetima prilagođenim osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti.


Smatra kako rješenje nije u getoiziranju plaža nego je potrebna prilagodba svih plaža osobama s tjelesnim teškoćama ali i starijim osobama. Iznijela je i podatak da u Hrvatskoj postoji samo 11 plaža koje su potpuno prilagođene osobama s invaliditetom a dodatnih 60 je tek djelomično prilagođeno. Istovremeno, u zemlji po službenim podacima živi oko 658.000 osoba s invaliditetom, a što je 17 posto ukupnog stanovništva. Novak je kazala i kako se smještajna mjesta prilagođena osobama s invaliditetom uglavnom svode na vrlo mali broj i vrlo skup hotelski smještaj. 


Uz to, turistički sadržaji, posebice u zaštićenim spomenicima kulture, često nisu pristupačni zbog fizičkih barijera, nedostatka pomagala za posjetitelje (kolica ili sklopivih stolica) te nedostatka komunikacijske prilagodbe sadržaja za osobe oštećenjima ostalih osjetila. Posebni problem vidi i u javnom prijevozu, posebice međugradskom, jer autobusni kao ni željeznički ili brodski prijevoz nisu prilagođeni osobama s invaliditetom.


Lukačić (HDZ): Problem prijevoza za osobe s invaliditetom


I HDZ-ova Ljubica Lukačić upozorila je na problem prijevoza za osobe s invaliditetom. Pri tome je navela i da je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević prijevoz osoba s invaliditetom učinio vrlo nepristupačnim jer je kupio teretna vozila, pri čemu za savjet nije pitao osobe s invaliditetom. Zauzela se za to da iduća vozila koja bi se kupovala za osobe s invaliditetom budu putnička vozila namijenjena za njihov prijevoz. Hrvatski sabor nastavlja sjednicu u utorak.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!