Nakon jednog od najdugotrajnijih toplinskih valova u Hrvatskoj stigla je najavljena nagla promjena vremena. Grmljavinsko nevrijeme s olujnim vjetrom i obilnom kišom već je prethodne noći zahvatilo neke dijelove zemlje i donijelo zahlađenje, ali i probleme.
Temperatura zraka je u Zagrebu s jučerašnjih 32°C pala na 23°C. Čak deset stupnjeva manje izmjereno je u Kninu i Rijeci, devet manje u Osijeku. U Splitu je zahlađenje donio kratkotrajni pljusak sredinom dana, a najmanje se promjena vremena osjeća na jugu zemlje. U Dubrovniku je izmjeren 31°C u odnosu na jučerašnja 34°C.
U protekla 24 sata najviše kiše, 77 litara po četvornom metru, palo je u Križevcima, u Zagrebu 73, s tim da je u nekim dijelovima grada palo oko stotinu litara. U Poreču su pale 43, a na Bilogori 37 litara po četvornom metru. U nevremenu koje je zahvatilo Slavonski Brod grom je zapalio krov jedne kuće, a desetke intervencija imali su i zagrebački vatrogasci.
Nevrijeme je došlo iz susjedne Slovenije.
Županijski centar 112 Zagreb zaprimio je od 00:30 sati oko 60-ak dojava građana o poplavljenim podrumima, stanovima te srušenim stablima na javnim površinama, najviše na području Novog Zagreba, Pešćenice, Maksimira, Medveščaka i Dubrave, ali i u Kloštar Ivaniću, Velikoj Gorici, Velikoj Mlaki, Pokupskom i Jastrebarskom.
Gradske službe na terenu otklanjaju posljedice nevremena
Brzim intervencijama gradskih službi, već do jutros su gotovo sve posljedice nevremena otklonjene i grad normalno funkcionira.
- Zagrebački vatrogasci ukupno su odradili 70-ak intervencija danas do 10 sati. Uglavnom se radilo o uklanjanju grana i stabala te ispumpavanju vode iz objekata. Na terenu su bili Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba i zagrebačka dobrovoljna vatrogasna društva. Polako se situacija smiruje, povremeno se još pojavljuje određeni broj intervencija, kako ljudi dođu doma pa vide situaciju, rekao je Siniša Jembrih, zapovjednik JVP-a Grada Zagreba.
Linije ZET-a voze redovno.
Zagrebačke ceste imale su 14 intervencija. Većinom su bili izbijeni šahtovi i slivničke rešetke zbog količine vode, koja se povlači.
Još je nekoliko semafora izvan funkcije, te se oni prioritetno osposobljavaju u koordinaciji s MUP-om. Ekipe Zrinjevca otklanjaju dijelove stabala oštećenih u nevremenu.
Kakvo nas vrijeme očekuje?
- Vrijeme će biti promjenljivo i nestabilno. Zapravo i u ponedjeljak i u srijedu postoji vjerojatnost za lokalne pljuskove i grmljavinu i na Jadranu i u unutrašnjosti, a na Jadranu ponajprije na sjevernom dijelu, kazala je Dunja Plačko Vršnak iz DHMZ-a.
- Temperatura zraka ipak još će malo porasti. Dok će najviše sunčanog vremena biti u utorak i u unutrašnjosti i na Jadranu. Od druge polovine tjedna sunčanije, međutim, ne više tako toplo, dodala je.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!