Obnova na području Gline ušla u završnu fazu

18.05.2026.

13:16

Autor: D.M./HRT/Hina

Branko Bačić
Branko Bačić
Foto: Matija Habljak / Pixsell

Obnova nakon potresa na području Gline ušla je u završnu fazu, obnavljaju se sve višestambene zgrade, a obnova obiteljskih kuća trebala bi biti dovršena do kraja iduće godine, rečeno je u ponedjeljak na sastanku u Glini.

Na sastanku ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branka Bačića i glinskog gradonačelnika Ivana Jankovića dogovoren je početak novog projekta obnove povijesne gradske jezgre.

- U središtu Gline nalazi se velik broj privatnih kuća i zgrada koje su više od 30 godina zapuštene i napuštene. U suradnji s Gradom Glinom, Sisačko-moslavačkom županijom i Ministarstvom kulture pokrećemo pilot-projekt temeljen na iskustvima poslijepotresne obnove. Cilj nam je revitalizirati središte grada i dati mu novu vizuru, rekao je Bačić.

Gradonačelnik Janković istaknuo je kako je uglavnom riječ o napuštenim objektima, čiji vlasnici nisu ostvarili pravo na obnovu niti su podnosili zahtjeve.

- Grad Glina svim će vlasnicima napuštenih i zapuštenih kuća i zgrada poslati pismo kojim će zatražiti iskazivanje interesa, odnosno ponuditi mogućnost otkupa tih objekata. Plan je obnoviti zgrade i staviti ih u funkciju poslovnih i stambenih potreba, kaže Janković.

U pilot projektu planirana je obnova blokova zgrada uz Kuću hrvatske himne i Trga dr. Franje Tuđmana. Na sastanku je analizirana i dinamika obnove nakon potresa na području grada. Dosad je obnova završena na 1190 lokacija, što obuhvaća 1448 stambenih jedinica. Izgrađeno je 135 zamjenskih kuća, dok ih je još 16 u izgradnji.

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine izgradilo je i uselilo osam novih višestambenih zgrada, čime su osigurana 122 nova stana. Trenutno je na području Gline otvoreno 79 gradilišta.

Istodobno je Sisačko-moslavačka županija završila obnovu svih objekata u svojoj nadležnosti. Obnovljeni su Srednja škola i Dom zdravlja, Zavod za hitnu medicinu vraćen je u Glinu, obnovljen je Dom za starije osobe, a izgrađeno je i umirovljeničko naselje.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!