Rak debelog crijeva prvi je po pojavnosti i drugi po smrtnosti u Hrvatskoj, nakon raka pluća. Prema podacima za 2020. godinu - više je od 3300 oboljelih i, nažalost - više od 2100 preminulih. Mnogi nakon operacije - žive sa stomom. U znak potpore njima i svim oboljelima danas je obilježen Dan plavog irisa s ciljem povećanja znanja o raku debelog crijeva, ali i mogućnostima prevencije
Dan plavog irisa obilježen je na Trgu Ante Starčevića u Osijeku te na zagrebačkom Cvjetnom trgu. Cilj je upoznati javnost s problemima osoba sa stomom, među kojima je najveći broj oboljelih od raka debelog crijeva, te pružiti podršku njihovim udrugama.
Rak debelog crijeva u Hrvatskoj je drugi najčešći karcinom - uz rak dojke u žena te rak prostate u muškaraca.
Prošle godine u našoj zemlji otkriveno je 3389 slučajeva raka debelog crijeva. U Osječko-baranjskoj županiji novooboljelo je 232 ljudi.
- Nikakvih simptoma nisam imao i poslije smirivanja čira na želudcu odradili smo i testiranje kada je kolonoskopija rađena poslije saniranja i onda je ustanovljeno da imam i zloćudni tumor na debelom crijevu. Tako da sam prošao kemoterapije, zračenje kemoterapije i onda smo išli na operaciju i sada je to dvije godine i par mjeseci od operacije. Osjećam se dobro, rekao je Mirko Sabađija, Josipovac.
- Mi smo došli ovdje kako bi dali podršku osobama koje koriste stomu , većina tih osoba su oni koji već imali kolorektalni karcinom i da promoviramo i pozovemo osobe da se odazovu u Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva, kako bi spriječili nastanak karcinoma i kako bi karcinom otkrili u ranom stadiju kada je preživljenje preko devedeset posto, kazala je koordinatorica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva za OBŽ prim. dr. sc. Senka Samardžić.
- Tri programa rade u našoj Udruzi, komerstomu radionicu, imamo radionicu psihološke pomoći bolesnicima i imamo radionicu sekundarne prevencije, naglasila je voditeljica ILCO-a Sandra Rajčić, Osijek.