Zašto je došlo do raskola među liječnicima koji izvode estetske zahvate? Kakav je zakonski okvir za područje koje bilježi veliku ekspanziju? Kako se kontrolira crno tržište? Kakve opasnosti nosi sveprisutni imperativ mladosti i ljepote?
03.04.2023.
22:16
Autor: Otvoreno/IMS/I.Z./HRT
Zašto je došlo do raskola među liječnicima koji izvode estetske zahvate? Kakav je zakonski okvir za područje koje bilježi veliku ekspanziju? Kako se kontrolira crno tržište? Kakve opasnosti nosi sveprisutni imperativ mladosti i ljepote?
Predsjednik Hrvatskog društva za estetsku medicinu doc. dr. sc. Željko Rotim, dr. med. rekao je kako je njemu to neuobičajen i nevjerojatan postupak, jer je Hrvatski liječnički zbor krovna udruga, te je najčasnija, najstarija udruga liječnika, koji se bave isključivo znanošću.
- Mi u društvu imamo dermatologe, oftalmologe, ali i plastične kirurge, poručio je.
Rotim je naglasio kako u statutu Hrvatskog društva za estetsku medicinu piše da se to društvo mahom bavi nekirurškim i minimalno invazivnim metodama estetske medicine.
- Mi se ne bavimo kirurgijom, niti nam pada napamet, niti imamo kompetencije da se bavimo kirurgijom, dodao je.
Doc. Rotim je istaknuo kako on i prim. Žic nisu na različitim stranama kada se tiče posla. No, smatra kako svaki liječnik može i treba odlučiti koje udruge će biti član.
Žic je istaknuo kako je estetska medicina postala veliki biznis u cijelom svijetu.
- Imate puno ljudi koji nemaju medicinski izobrazbu, a upuštaju se u posao estetske kirurgije, dodao je.
Čak se takvi zahvati događaju u kozmetičkim i frizerskim salonima. Svaki estetski kirurg mora imati licencu.
Rotim je poručio kako je estetska medicina drugo najbrže rastuće tržište. Žic je kazao kako je estetska medicina vrlo zahtjevna, stoga operacije mora raditi stručna i educirana osoba.
Dr. Rotim je dodao kako u Hrvatskoj postoji i crno tržište estetske kirurgije.
- Kod zahvata estetske medicine može doći do komplikacija, rekao je Rotim.
Dr. Žic je naglasio kako komplikaciju treba prepoznati i znati riješiti problem. Rotim je dodao kada dođe do komplikacija, pacijenti se većinom žale Ministarstvu zdravstva.
- Što se tiče zakonske regulative u Hrvatskoj je sve kako treba, poručio je Rotim.
Naglasio je kako Hrvatska, jedina zemlja, u Europskoj uniji, osim Nizozemske, ima poslijediplomski studij na Medicinskom fakultetu u Rijeci - Esthetic Academy. Taj program je vrlo detaljan i devedeset posto se govori o anatomiji. Studij je prepoznam u cijelom svijetu.
Cijelu emisiju pogledajte u nastavku:
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora