Saborski zastupnici prekidaju zimske praznike i vraćaju se nakratko u svoje klupe. Razlog ponovnog okupljanja je izvanredna sjednica na kojoj će odlučiti o povjerenju novom ministru gospodarstva Damiru Habijanu.
20.12.2023.
09:38
Autor: V.G./Studio 4/HRT
Saborski zastupnici prekidaju zimske praznike i vraćaju se nakratko u svoje klupe. Razlog ponovnog okupljanja je izvanredna sjednica na kojoj će odlučiti o povjerenju novom ministru gospodarstva Damiru Habijanu.
Politički analitičar Pero Maldini vjeruje da će prijedlog za novog ministra biti usvojen u Saboru uz potreban broj glasova s obzirom na to da je, kako je rekao, prethodno usuglašen s koalicijskim partnerima, ali i činjenicu da je vladajuća većina stabilna i pouzdana.
Prije toga će premijer Andrej Plenković kandidata za ministra predstaviti na zajedničkoj sjednici saborskih odbora za gospodarstvo i zaštitu okoliša, na kojoj će Habijan, prije glasovanja o povjerenju, odgovarati na zastupnička pitanja. Maldini vjeruje da će oporba probati osporiti Habijanovo imenovanje propitujući njegovu spremnost da preuzme ministarsku funkciju.
- Svaku sličnu priliku je koristila, ne vidim zašto neće i ovu. Međutim, kao i mnogo puta do sad, čini mi se da je to promašena meta. Na neki način, oporba će koristiti to kao političku pozornicu za plasiranje svojih ideja koje perpetuira čitavo ovo vrijeme. A što se tiče samog kandidata, po svemu sudeći čini se da kandidat ima sve kompetencije koje su potrebne za tu poziciju, i stranačku i političku, smatra Maldini.
U nedostatku sadržaja što je, kaže Maldini, generalna odrednica dobrog dijela oporbe, mnogi se bave "efemernim stvarima".
- Potpuno je irelevantno kako izgleda. Ako su društvene mreže mjesto na kojima se ističu politički stavovi, onda to može biti relevantno u odnosu na nekog političkog dužnosnika. Ali u ovom slučaju to je doista irelevantno jer tiče se nečijeg privatnog života. I to zapravo spušta na jednu rekla-kazala, uličnu raspravu koja, moguće, želi tako diskreditirati osobu. Što je zapravo jadno, s ljudske strane, ne s političke strane, kazao je Maldini komentirajući buru koja se digla zbog Habijanovih fotografija objavljenih na jednoj društvenoj mreži.
- To je jedna od loših odlika naše kulture ili nedostatka političke kulture ili mentaliteta, nije se rodio tko bi ljudima ugodio. Treba razdvojiti od toga što je relevantno za političku dužnost, a što nije, dodaje Maldini.
Za ministra je, ističe Maldini, važno da je stručan i sposoban provoditi javne politike.
- Ministar kao čelna osoba resora dolazi s politikom i odlazi s politikom, rekao je politički analitičar.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora