Plenković: Smanjivanje neizvjesnosti i jačanje sigurnosti dva su osnovna smjera
Objavljeno: 4. studenog 2020., prije 107 dana
Autor: HRT/Hina
PODIJELI
-
Foto: - / -
Ovo je vrijeme odgovornosti i požrtvovnosti svakog od nas i solidarnosti cijele nacije. Umjesto štetnih podjela, treba nam, kaže Plenković, jedinstvo.
Ovo je po mnogo čemu posebna godina u kojoj se suočavamo s izazovima bez presedana. Svijet je zadesila najveća pandemija još od Prvog svjetskog rata. To je prouzročilo gospodarsku i društvenu krizu kakva se ne pamti još od Drugog svjetskog rata, rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković u Hrvatskom saboru, gdje je podnio Godišnje izvješće Vlade.
Sjednica Sabora (1. dio):
Uz sve to, Zagreb i okolicu pogodio je najrazorniji potres u posljednjih 140 godina. Šteta je procijenjena na 86 milijardi kuna što je oko 60% državnog proračuna, rekao je Plenković.
- Zbog svega toga suočeni smo s najvećim zdravstvenim, gospodarskim i društvenim izazovima od Domovinskog rata. Kada sam prošle godine izvješćivao o radu Vlade nije se mogao naslućivati ovako dramatičan i zahtijevan tijek događaja i izazova.
Razdoblje od našeg prvog mandata do početka ove globalne krize obilježeno je pretežito pozitivnim ekonomskim potezima Vlade, rekao je.
- U prve tri godine značajno smo podigli razinu socijalne sigurnosti naših građana. Zahvaljujući mjerama koje smo poduzeli prosječne plaće podignute su za 1147 kuna, odnosno za 20%. Povećali smo minimalac za više od 30%, odnosno za 754 kuna neto, što je tri puta više nego u mandatu prethodnih triju Vlada, za dva mjeseca podići ćemo ga za dodatnih 150 kuna.
Povećali smo, dodaje, plaće u državnoj službi za više od 15%, medicinskim sestrama i liječnicima za 22%, te učiteljima i profesorima za 19%. U dogovoru smo odgodili dva povećanja tijekom ove godine zbog krize. Kako bismo poboljšali život naših umirovljenika, mirovine smo u prosjeku podigli za 306 kuna.
U proteklih mjesec dana intenzivno radimo na programu oporavka i otpornosti.
Što se tiče obnove Zagreba, rekao je kako smatra da su stvorene pretpostavke da bude obnovljen i da budu sačuvana baština.
Sjednica Sabora (2. dio):
"
Osvrnuo se na rad DORH-a i policije, gdje kako navodi, nema nedodirljivih, ne zanima nas stranačka pripadnost ni funkcija i to neće biti prepreka njihovom radu.
- U Hrvatskoj kakvu gradimo odgovarati treba svatko za koga se sumnja da se upustio u koruptivne aktivnosti.
Podsjetio je i odavanje pijeteta svim žrtvama u Domovinskom ratu bez obzira na nacionalnu pripadnost.
Za napad na Markovu trgu, rekao je kako je očito da je napadač očito bio radikaliziran, a tome i govoru mržnje ne smije biti mjesta u hrvatskom društvu.
Podsjetio je i na odluku Ustavnog suda kojom je potvrđene odluke koje je donosio Nacionalni stožer civilne zaštite, te naveo da u trenutku dok se sve zemlje bore protiv pandemije, neki u Hrvatskoj su radili sasvim suprotno.
- Smatramo da mjere koje sada poduzimamo odgovaraju prijetnji. Početkom prošloga tjedna uveli smo nove mjere kojim su ograničena okupljanja. U posljednjih dana vidimo da iako broj zaraženih i dalje raste, raste sporije.
Vidjet ćemo hoće li se taj trend nastaviti i ovisno o tome donosit ćemo nove mjere. Nitko ne zna koliko će ova pandemija trajati i hoće li ovaj val jačati, hoće li biti drugih valova. Kod obitelji u planiranju svakodnevnog života i kod onih koji se pitaju za plaće, mirovine, radna mjesta - u takvim uvjetima Vladi nije jednostavno planirati proračun.
- Na nama je da stvorimo scenarije kako bismo odgovorili na izazove. Naša je prva zadaća da sugrađanima osiguramo socijalnu sigurnost i jednake prilike za sve. Drugo je da u vrijeme četvrte industrijske revolucije osiguramo perspektivnu budućnost osobito mladima. Treće, moramo učvrstiti ekonomsku neovisnost Hrvatske. Četvrti prioritet je osnažiti državne institucije. Peta je zadaća globalna prepoznatljivost zemlje.
Sjednica Sabora (3. dio):
"
Smanjivanje neizvjesnosti i jačanje sigurnosti osnovna su dva smjera djelovanja Vlade u sljedećih godinu dana, ističe.
- Radit ćemo na tome da smanjimo broj osoba koje su u riziku od siromaštva. Bez poduzeća nema gospodarskog oporavka, radit ćemo na poreznom rasterećenju. Radit ćemo na dostupnosti i kvaliteti zdravstvene zaštite, vodit ćemo odgovornu fiskalnu politiku. Osobama s invaliditetom omogućiti da što lakše prebrode ove krizne trenutke, a posebnu pozornost posvetit ćemo i djeci i mladima.
Opstanak hrvatskog naroda je zadaća u fazi postkriznog oporavka.
- Radit ćemo na stvaranju preduvjeta koji će smanjiti iseljavanje, ulagat ćemo u prometnu, energetsku, vodno-komunalnu infrastrukturu kako bismo išli prema ravnomjernom razvoju Hrvatske. Povećat ćemo ulaganja u hrvatsku poljoprivredu i poboljšati kvalitetu naših proizvoda, ali i povećati izvoz. Ulagat ćemo u šumarstvo i ribarstvo. Povećat ćemo ulaganja u obnovljive izvore energije i nove tehnologije. Osigurat ćemo građanima dostupniju i čišću energiju. Jačat ćemo digitalizaciju u obrazovanju. Snažan zamah dat ćemo online trgovini, to znači brži i dostupniji internet u svim krajevima Hrvatske. Želimo da Hrvatska bude prepoznata kao zemlja inovacija. Osnaživat ćemo djelotvornost javne uprave i pravosuđa.
Ovo je vrijeme odgovornosti i požrtvovnosti svakog od nas i solidarnosti cijele nacije. Umjesto štetnih podjela, treba nam, kaže, jedinstvo.
- U proteklom mandatu suočili smo se s krizama. Ali smo pokazali da se s njima možemo suočiti hladne glave. Hrvatska ima vodstvo koje donosi promišljene odluke bez panike, a mjeseci pred nama bit će teški, rekao je. Na nama je da iz ovih izazova izvučemo opće pouke i da budemo jači i spremniji za daljnju izgradnju i da vodimo zemlju za dobrobit svih nas.
Unatoč brojnim izazovima s kojima se dnevno nosi, od pandemije, preko posljedica potresa u Zagrebu, do pada gospodarstva, Vlada je uspjela pripremiti rebalans ovogodišnjeg i prijedlog državnoga proračuna za iduću godinu te poreznu reformu, novi val rasterećenja.
Oporba: Vladine slabe točke su zdravstvo, klijentelizam, korupcija
Godišnje izvješće Vlade oporbeni su klubovi iskoristili kako bi upozorili na slabe točke Vladina rada, prije svih zdravstvo, klijentelizam i korupciju.
Ovo je Vlada kontinuiteta, i gospodin Plenković danas govori i o zadnjoj godini prethodnog mandata. Predsjednik Vlade je govorio o postignućima, i to je legitimno, ali se nije osvrnuo ni na jednu stvar koja je bila loša rekao je Peđa Grbin uime Kluba SDP-a.
- Točno je da je 2020. obilježila korona, a kod nas i potres. Svjetski događaji su nešto čije posljedice svatko osjeća. Međutim, te posljedice svaka od država otklanja na bolji ili lošiji način, a mi smo izabrali onaj bez vizije, plana, put ad hoc odgovora rekao je Grbin.
Vlada se dodaje, skrivala iza Stožera i podsjetio na izjavu predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića da će eventualne odluke o policijskom satu i lockdown donositi Sabor i to, kaže, pozdravlja. Neprihvatljivo je dodaje, da se ministar Beroš nije bavio dugovima u zdravstvu.
- Zdravstvo se nalazi u dužničkoj krizi, i za to postoji odgovornost ministra i po potrebi ćemo intervenirati. Zdravstvenim radnicima kapa do poda, ali ne i onima koji vode sustav, rekao je Grbin.
Premijera je pozvao da okupi parlamentarne stranke na sastanku.
- Predsjedniče Vlade, kad govorite o zajedništvu, učinite nešto. Pozvali smo vas na razgovore, dajte da razgovaramo, da zajedno donesemo rješenje, da izbjegnemo lockdown u koji srljamo, rekao je Grbin.
Predlažemo niz mjera, a danas ću predložiti samo dvije, rekao je Grbin.
- Jedna je produženje moratorija na ovrhe, predsjedniče Vlade molim vas da to napravite. A drugi je moratorij na kredite, rekao je Grbin.
Predsjednik Vlade, dodaje, nije spomenuo niti jednu korupcijsku aferu, pa ni onu ministra Ćorića. Istaknuo je i problem govora mržnje i problem nasilja, drago mi je da o tome govori i da je istanuo ono pozitivno što se dogodilo u Kninu i Varivodama.
- Ali govor mržnje nije od jučer, on je tu godinama i tu niste oduzetli ništa. Čak i danas govorite samo o posljedicama, a ne i uzrocima, rekao je Grbin.
Jandroković mu je uzvratio da nije rekao da će Sabor donositi odluku o policijskom satu i lockdownu.
Stijepo Bartulica iz Kluba Domovinskog pokreta je rekao kako bi bio najsretniji da je mogao pohvaliti izvješće, ali mora biti kritičniji. Novom zaključavanju protivi se i Domovinski pokret, a Bartulica posebno upire prstom u klijentelizam i korupciju.
- Sada dolaze na naplatu godine nečinjenja i neprovođenja onoga što Hrvatskoj treba. Zalažemo se protiv novog locdowna. Poslije prošle krize trebalo nam je punih sedam godina da se vratimo na prijašnje stanje i mi si to ne možemo priuštiti, treba učiniti sve da se to izbjegne, rekao je.
Imamo kaže klijentelistički model na svim razinama, fraza je da se Vlada bori protiv korupcije, ona je često njen izvor, kaže zastupnik i navodi da je afera Janaf najslikovitiji primjer za to. Smatra i kako je glavna podjela u hrvatskom društvu na one dobro umrežene i one koji nemaju drugog izlaza nego tražiti život izvan Hrvatske.
Napad na Markovu trgu vidi kao novi pokušaj da se tragedija koristi u političke svrhe, a kad je riječ o govoru mržnje, pita je li govor mržnje ili ljubavi pisanje tjednika Novosti, kojeg financiraju državni obveznici?
Bartulica je rekao kako se zdravstveni sustav urušava, gdje kako navodi, ne može ni kriviti ministra Beroša, koji nije menadžer za upravljanje tako velikim sustavom.
Kad ga najviše trebamo, zdravstvo nam je došlo do točke pucanja, količina amaterizma i šlamperaja nadilazi sve viđeno, ocijenila je Anka Mrak Taritaš (Ženski klub), apostrofirajući pritom situaciju u KB Dubravi.
Zaposlenici i pacijenti, ne samo u toj bolnici, svjedoče da nema hrane, lijekova, aparata, da postoje dvostruke linije zapovijedanja, kazala je zastupnica, pitajući premijera što je s ministrom Berošem radio od proljeća i pojave covid-19.
- Ministar je našao vremena za slikanje po medijima, pa i sa zvijezdama, nije se žalilo energije za svađu s liječnicima, pa naravno da nije bilo vremena provjeriti struju za respiratore u KB Dubravi, ustvrdila je Mrak-Taritaš.
Dalija Orešković (Ženski klub) kaže da ju je uzrujala premijerova najava da će se zauzimati za pravednije društvo i nastaviti započeti smjer. Taj je smjer loš, kaže zastupnica i navodi da dolazi do potkopavnja pravne države, vladavine zakona i egzekucije neovisnih državnih tijela.
- Poštovani premijeru, vi ste njihov egzekutor, izjavila je i ustvrdila da je pravna država umrla kad je Sabor donio zakon o Agrokoru i kad se dopustilo da skupina Borg osmisli zakon na kojem je sama najviše profitirala.
Premijera je prozvala i da su hrvatske institucije slabe zbog njega i da je za njihovo uništavanje napravio više nego svi njegovi prethodnici zajedno.
Njene su prozivke odbacili HDZ-ovi Branko Bačić i Josip Borić koji joj je uzvratio da je nakon što se izabrala za predsjednicu u dnevnom boravku dobila pozornicu sve vrijeđati i govoriti o demokraciji.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.