Plenarno zasjedanje Sabora Hrvatske biskupske konferencije na kojemu će biskupi raspravljati o aktualnim pitanjima života Crkve, počelo je u utorak u Zagrebu.
21.10.2025.
11:44
Autor: V.G./HRT/Hina
Plenarno zasjedanje Sabora Hrvatske biskupske konferencije na kojemu će biskupi raspravljati o aktualnim pitanjima života Crkve, počelo je u utorak u Zagrebu.
Na dnevnom redu zasjedanja su i teme koje se odnose na pastoral duhovnih zvanja, izazove suvremene komunikacije u digitalnom prostoru i pojavu umjetne inteligencije te teološko-etička pitanja koja iz toga proizlaze, kazao je predsjednik HBK-a zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša i dodao da će posebnu pozornost konferencija posvetiti brizi za svećenike.
Razmotrit ćemo i dopunske odredbe partikularnog prava za Hrvatsku biskupsku konferenciju kao i osvrt na proslavu Svete godine 2025. i na obilježavanje 1100. obljetnice splitskih crkvenih sabora iz vremena hrvatskoga kralja Tomislava, kazao je.
Konferencija će biti upoznata i s izvješćima predsjednika komisija, vijeća i odbora, a predviđeno je i razmatranje mandata u pojedinim tijelima Hrvatske biskupske konferencije.
Dotaknut ćemo se i raznih drugih pitanja od pastoralne i društvene važnosti te razmotriti kalendar događanja koja nas očekuju u sljedećem razdoblju, kazao je predsjednik Kutleša i dodao da će izvješće sa zasjedanja biti predstavljeno na tiskovnoj konferenciji u četvrtak 23. listopada.
Kutleša je izvijestio o hrvatskom nacionalnom hodočašću u Rim, koje je početkom listopada organizirano povodom proslave Svete jubilarne godine i hrvatskih jubileja: 1100. obljetnice Hrvatskoga kraljevstva i Splitskih crkvenih sabora.
To je hodočašće bilo istinski čin vjere, zajedništva i zahvalnosti našega naroda, hodočašće nade koja nas vodi prema Bogu prema budućnosti. Na poseban način izražavamo zahvalnost Svetome Ocu papi Lavu XIV. koji nas je s očinskom toplinom primio i osobno pozdravio na Trgu svetoga Petra, kazao je nadbiskup Kutleša.
Njegova prisutnost i riječi koje nam je uputio bili su za hrvatski narod znak duboke blizine Petrove Stolice i ljubavi Kristova namjesnika. Kao što smo tada posvjedočili u Rimu, naš je dolazak bio hodočašće nade kojim smo u tome središtu katoličanstva zahvalili Bogu za gotovo četrnaest stoljeća vjernosti Kristu i Crkvi i obnovili svoje pouzdanje u Boga koji vodi povijest naroda pojedinaca, kazao je, uz ostalo, predsjednik HBK-a.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora