Policija i liječnici spremni za koncert; evo što učiniti ako nekome bude loše

04.07.2025.

08:54

Autor: I.Z./Dobro jutro, Hrvatska/HRT

Sutra se u Zagrebu održava koncert Marka Perkovića Thompsona, za koji se očekuje dolazak čak pola milijuna posjetitelja, što ga čini najzahtjevnijim javnim događajem u povijesti Hrvatske. Zbog iznimne veličine i složenosti organizacije, sve relevantne službe – od policije i zdravstvenog sustava do prometnih i hitnih službi – uključene su u pripreme kako bi sve proteklo sigurno i bez incidenata.

Mataija o sigurnosti posjetitelja 


Josip Mataija, voditelj Službe za sigurnost cestovnog prometa Ravnateljstva policije, naglasio je u HTV-ovoj ekisiji "Dobro jutro, Hrvatska" važnost dobre organizacije, s obzirom na to da koncert dolazi u vrijeme pojačanog turističkog prometa.

Velik broj turista dolazi u Hrvatsku, a dodatni pritisak stavlja upravo velik priljev ljudi prema Zagrebu. Kako bi se gužve smanjile napravljene su preporuke - turistima su preporučeni alternativni pravci, uz pomoć inozemnih autoklubova.

Hrvatski autoklub odlično je surađivao s policijom i ostalim institucijama.

Građani se pozivaju da koriste javni prijevoz, a posjetitelji koncerta da ne parkiraju u gradu, već u okolici Zagreba i koriste vlakove.

Što napraviti ako nekome bude loše na koncertu; evo što je rekao Capak 


Ravnatelj HZJZ-a prof. dr. sc. Krunoslav Capak istaknuo je da je zdravstveni sustav pripreme počeo još prije mjesec dana.

S obzirom na ekstremne vremenske uvjete (visoke temperature i jako sunce), izdane su i preporuke.

Građani se trebaju zaštititi od sunca, unositi dovoljno tekućine i biti spremni na gužvu.

Na Hipodromu će biti 17 mobilnih i 26 fiksnih timova hitne pomoći, raspoređenih po sektorima.

Crveni križ također će imati djelatnike duž koridora.

Za sve hitne intervencije, tu je Centar za hitne medicinske intervencije na Velesajmu.

Capak naglašava važnost ljudske solidarnosti – ako nekome bude loše, treba mu pomoći, doći do ograde radi bržeg pristupa medicinskog osoblja.

Važanić posjetiteljima koncerta: Ne zovite 112 ili 194


Zamjenik ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Damir Važanić dodao je da nije potrebno zvati brojeve 112 ili 194 jer su medicinske ekipe već prisutne na terenu, uključujući i područje Bundeka.

Bitno je da se taj broj oslobodi za ostale građane Zagreba.

Važanić je naglasio da se jako vodilo računa o tome da ostali građani, koji nisu na koncertu, ne budu zakinuti u medicinskoj pomoći. I tu su pojačani zdravstveni timovi.

MUP: Bez snimanja i slanja videozapisa 


Mataija poziva posjetitelje da krenu prema Zagrebu što ranije, po mogućnosti još danas. Voze oprezno i poštuju prometne propise.

Poručio je da nakon koncerta posjetitelji ne sjedaju za volan ako su konzumirali alkohol i da se prethodno dobro odmore.

Ministarstvo unutarnjih poslova također apelira na posjetitelje da ne snimaju i ne šalju videozapise tijekom koncerta kako se ne bi preopteretile mobilne mreže, što bi moglo ometati službenu komunikaciju i eventualne hitne intervencije.

Odgovorno ponašanje i pridržavanje uputa nadležnih službi 


Koncert Marka Perkovića Thompsona bit će jedan od najvećih događaja ikada organiziranih u Hrvatskoj, zbog čega se provode opsežne sigurnosne i zdravstvene pripreme.Ž

Svim posjetiteljima još jednom se preporučuje odgovorno ponašanje, pridržavanje uputa nadležnih službi i briga za vlastito i tuđe zdravlje – kako bi događaj protekao sigurno i bez posljedica.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!