Osude ponašanja maskiranih muškaraca kod Srpskog kulturnog centra

08.11.2025.

Zadnja izmjena 12:10

Autor: S.M./HRT

Maskirani muškarci
Maskirani muškarci
Foto: Ronald Gorsic / CROPIX

Nakon incidenta u Splitu 50-ak maskiranih muškaraca odjevenih u crno došlo je sinoć pred Srpski kulturni centar u Preradovićevoj ulici u središtu Zagreba uoči otvorenja izložbe "Efemeris - legat Dejana Medakovića" u sklopu Dana srpske kulture.

Interventna policija spriječila ih je da uđu u prostorije Centra. Nakon što su pjevali i izvikivali uvrede, razišli su se.

Izložbu koja predstavlja bogato nasljeđe srpskog povjesničara umјetnosti, sveučilišnog profesora, književnika i akademika Dejana Medakovića otvorio je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac.

Pupovac: Institucije daju loš primjer građanima

Milorad Pupovac poručio je kako je politička scena u Hrvatskoj konfliktna, institucije međusobno sukobljene i da daju loš primjer građanima.

- Takve su okolnosti. Nisu baš željene, nismo ih tražili, nismo ih htjeli, ali očito da su okolnosti u vanjskom svijetu takve da je nekako porastao interes određenih krugova za Dane srpske kulture u Hrvatskoj. Ne bih nikako volio da to što se dogodilo u Splitu da se u bilo kojem obliku dogodi u Zagrebu, rekao je Pupovac.

Tomašević osudio incident u Zagrebu


Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najoštrije je osudio jučerašnji incident.

"Zagreb i Hrvatska ne vole se pozivanjem na NDH koja je donijela rasne zakone i sustavno ubijala ljude u koncentracijskim logorima jer su druge vjere, nacionalnosti ili političkih stavova. Hrvatska se temelji na Ustavu i vladavini prava i nitko ne smije biti iznad zakona", napisao je Tomašević na Facebooku.

Tomašević osudio incident u Zagrebu

Tomašević osudio incident u Zagrebu

Foto: HRT / HTV

Medved: Budimo oprezni s riječima


- Nažalost, nažalost previše je zapaljive retorike previše je pokušaja stvaranja neke izvanredne i šizofrene situacije u Republici Hrvatskoj, izjavio je ministar branitelja Tomo Medved

Dodao je kako branitelji kao vojnici znaju "da strijela, kad se zapali i odapne - negdje padne i napravi požar".

- Tako je i sa riječima. Budimo oprezni s riječima, budimo oprezni u javnom prostoru kad komuniciramo. Mi smo ti koje narod sluša, jer nam vjeruje. Mi smo ti koji trebamo upućivati poruke razuma, zaključio je Medved. 


Prosvjeta: Valja nam se okupljati i radovati


Iz SKD Prosvjete poručili su da „nemili događaji najvulgarnijeg nacionalizma“ u mnogima bude teška sjećanja, ali i da strah neće prevladati.

– Nije ni prvi ni posljednji put da se sila obija o leđa malog čovjeka, ali krajnji sud o toj sili donosi on sam, kako kroz pjesmu tako i kroz ples. Valja nam se okupljati i radovati skupa sa svim našim prijateljima iz drugih manjina i hrvatskog naroda, naveli su iz Prosvjete.

U objavi na Facebooku istaknuli su važnost zajedništva i odgovornosti prema mladima koji „nikoga ne mrze i svijetu oko sebe nude poštovanje“.

– Znamo da je lako pjevati kad nam se pjeva, ali valja pjevati i kad nam nije do pjesme, poručili su.

Objavu su završili stihovima Petra Preradovića i porukom: “Smrt fašizmu – sloboda narodu!”

Policija: Spriječeno moguće protupravno ponašanje


Priopćenjem se sinoć oglasila zagrebačka policija.

"Večeras, 7. studenoga 2025. godine, oko 18.40 sati, u centru Zagreba u Preradovićevoj ulici, policijski službenici spriječili su moguće protupravno ponašanje veće skupine maskiranih muškaraca koji su se okupili u zoni prostora gdje se otvara izložba u sklopu Dana srpske kulture. Nakon određenog vremena okupljene osobe su se razišle, a navedeni događaj se održao po programu. Policija će temeljem dostupnih snimki analizirati postoje li protupravna ponašanja pojedinaca te sukladno utvrđenom poduzeti daljnje mjere i radnje iz svoje nadležnosti", navodi se u priopćenju PU zagrebačke.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!