Veliki požar na Hvaru: kuće obranjene, gase i kanaderi

04.07.2026.

Zadnja izmjena 19:05

Autor: P.F./Dnevnik/HRT

Kanader gasi požar
Kanader gasi požar
Foto: Dusko Jaramaz / PIXSELL

Velik požar buknuo je na Hvaru. Rano poslijepodne na južnoj strani otoka, između Jagodne i Ivan Dolca, buknuo je požar koji je zahvatio travu i nisko raslinje. Gase ga sve raspoložive snage s otoka, a u pomoć su stigle i zračne snage - čak 4 kanadera. 

Kuće su zasad obranjene, puše bura, koja nosi vatru prema vrhu otoka. Dim se vidi i s kopna. Uoči početka središnjeg Dnevnika HTV-a telefonom se s požarišta javio Nikola Škare, zapovjednik DVD-a Hvar. 

- Kuće smo obranili i ne prijeti im više požar. No, požar se dignuo gore i ide preko brda. Četiri kanadera nam pomažu. Sve otočke snage su na terenu i zasad je borba. Dalje ćemo sve vidjeti, a nadamo se da ćemo do noći ga utišati da bude lakše. Sad< se ne može reći točno što će biti, ali nadamo se da će biti dobro, kazao je Škare.

Zapovjednik DVD-a Hvar Nikola Škare o velikom požaru

Vatrogasci su dojavu o požaru zaprimili nešto poslije 16 sati. Radi se o požaru otvorenog prostora i vatrom je zahvaćena trava i nisko raslinje., a na teren su upućene sve vatrogasne snage Operativnog područja Hvar.

- Teren na kojem bukti požar je djelomično pristupačan, no bura koja puše nosi vatru na vrh brda. Trenutno nema ugroze ljudi i objekata, reli su Hini u ŽVOC-u nakon što je planuo požar.


Vatrogasci Splitsko-dalmatinske županije već nekoliko dana gase požare, a najviše im je muke zadao požar u mjestu Žedno na Čiovu, koji još uvijek nije proglašen ugašenim.

Do sada su ga vatrogasci u par navrata uspjeli dovesti pod svoju kontrolu, no bura koja puše posljednjih dana je požarište u nekoliko navrata ponovno rasplamsala te su gasitelji i dalje na terenu.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!