Pred vukovarskom bolnicom počelo obilježavanje Dana sjećanja

17.11.2020.

07:47

Autor: Dobro jutro, Hrvatska/Dnevnik/M.Š./HRT/Hina

default error photo
Hrvatska se s tugom i ponosom prisjeća najtežih dana u svojoj neovisnosti - žrtve Vukovara i Škabrnje.
Hrvatska se s tugom i ponosom prisjeća najtežih dana u svojoj neovisnosti - žrtve Vukovara i Škabrnje. Dani sjećanja na žrtvu Vukovara počeli su večeras paljenjem svijeća i misom kod vukovarske bolnice. Za Vukovar i Škabrnju svijeće gore i u cijeloj Hrvatskoj.

➡️ Premijer: Gledamo naprijed u duhu pomirbe i suradnje
➡️ Posebno teška sjećanja ovih dana i u Škabrnji 
➡️ Vukovar: SNV odao počast žrtvama

Paljenjem svijeća ispred i u dvorištu vukovarske bolnice te molitvom, Vukovarci i djelatnici bolnice odali su večeras počast žrtvama agresije bivše JNA i paravojnih srpskih postrojba na Vukovar 1991. U molitvi koju su predvodili vukovarski franjevci, Vukovarcima su se pridružili predsjednik Vlade Andrej Plenković s potpredsjednikom Vlade i ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom i ministrom obrane Mariom Banožićem. Nazočni su bili i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, posljednji zapovjednik obrane Vukovara 1991. Branko Borković, zamjenica vukovarskog gradonačelnika Ivana Mujkić te ratna i sadašnja ravnateljica vukovarske bolnice Vesna Bosanac.

U kratkom programu ispred bolnice, prilagođenom epidemiološkim uvjetima, sudjelovala je i klapa Hrvatske ratne mornarice "Sveti Juraj".

- Večeras, ovdje, u krugu vukovarske bolnice prisjećamo se strašnih trenutaka od prije 29 godina, kao i svih onih koji su dali život za slobodu Hrvatske, svih vukovarskih branitelja i ranjenika. Posebno želim kazati da je Hrvatska pobijedila u Domovinskom ratu, da smo slobodni i živimo u demokratskoj zemlji, istaknuo je premijer Andrej Plenković nakon molitve i paljenja svijeća kod spomenika u dvorištu bolnice.

U ime Vlade zahvalio je posljednjem zapovjedniku obrane Vukovara Branku Borkoviću, ravnateljici Vesni Bosanac, braniteljima te svim Vukovarcima i Vukovarkama.

Bitka za Vukovar trajala je 87 dana. Hrvatski branitelji nadljudskim naporima branili su svaku ulicu i svaku kuću. Odolijevali su silovitim napadima 30 tisuća pripadnika srpskih paravojnih postrojbi. Grad je postao ruševina. Stradalo je oko 2800 branitelja i civila, a njih više od 7 tisuća odvedeno je u logore smrti.  



Svijeće za Vukovar u Zagrebu

Uz zagrebačku Vukovarsku ulicu, uz sjeverni i južni kolnički trak zapaljeno je tisuće lampaša. Ispred Spomenika dr. Franji Tuđmanu lampašima je ispisano ime grada Vukovara, napravljen križ od lampiona uz veliku dvometarsku svijeću u sredini. Svijeća je zapaljena "Vukovarskim svjetlom mira".



Premijer: Gledajmo naprijed u duhu pomirbe i suradnje

U Vukovar je došao i premijer Andrej Plenković. Posjetio je tvornicu Borovo i položio vijenac kod spomenika poginulim i nestalim zaposlenicima. Ovo je četvrto desetljeće hrvatske demokracije i važno je da uz očuvanje digniteta Domovinskog rata i poštovanje žrtve hrvatskih branitelja - svi skupa gledamo naprijed u duhu pomirbe i suradnje, poručio je premijer. Izrazio je nadu da će sutra u Vukovaru, s obzirom na epidemiju koronavirusa, sve proći u redu.



Apel majki: Gdje su naši najmiliji?

Na grobove poginulih i ubijenih hrvatskih branitelja na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru ruže su položili i svijeće zapalili članovi Udruge roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja Vukovarske majke i Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja.

Na popisu zatočenih i nestalih još su imena 386 osoba nestalih i nasilno odvedenih iz Vukovara i prigradskih naselja te imena onih koji su se pokušali probiti iz neprijateljskog obruča, kada im se gubi trag na području Petrovaca, Marinaca i drugih naselja na vukovarskom području.



Po riječima Ljiljane Alvir, i dalje je jako teško doći do bilo kakve informacije o nestalim osobama te o grobnim mjestima i grobnicama. "Još uvijek oni koji žive tu, a znaju, ne govore. Mi kao obitelji uvijek računamo na njihovu savjest, ali i oni umiru kao i naši ljudi, a informacije ne dolaze", rekla je Alvir.

- Uvijek se bojim kad hodam po Vukovaru i okolici da stanem na mjestu gdje je on ubijen, jer ipak je ova zemlja natopljena krvlju, priča jedna majka. Majke poručuju kako su svi oni za koje su danas položile ruže - dali život za zajedništvo i našu budućnost.

Vijenci SNV-a na Ovčari i na Dunavu

Izaslanstvo Srpskoga narodnog vijeća danas je  odalo počast poginulima polaganjem vijenaca na Ovčari te posebno stradalim Vukovarcima srpske nacionalnosti spuštanjem vijenca u Dunav. Pritom je zaiskrilo zbog toga je li državni tajnik Zvonko Milas trebao biti u tom izaslanstvu ili ne.

Suradnje sa Srbijom o dostavi dokumenata - nema

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica rekao je da je rješavanje ratnih zločina izrazito kompleksno i teško pitanje zbog velikog vremenskog odmaka, ali da se jačaju kapaciteti svih institucija koje u tome sudjeluju. Poručio je da bi suradnja sa Srbijom u vezi s time trebala biti bolja.


Sjećanje na 298 vatrogasaca poginulih u Domovinskom ratu

Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ) prisjetila se vatrogasaca poginulih tijekom Domovinskog rata, te je njihova imena objavila na internetskim stranicama zahvalivši im na požrtvovnosti, posebice vukovarskim vatrogascima. U Domovinskom ratu 22 vatrogasca su poginula pri vatrogasnim intervencijama u ratnim požarima, a 276 ih je poginulo u postrojbama Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova ili kao civili. "Njihova žrtva se ne smije zaboraviti", poručili su Hrvatske vatrogasne zajednice.

Počast Vukovaru u Koprivnici

Počast žrtvama Vukovara i Škabrnje 15. godinu za redom paljenjem svijeća odali su učenici Gimnazije "Fran Galović" u Koprivnici. U školskom dvorištu u čast žrtvama Domovinskog rata zapalili su lampione, oblikujući jedan od simbola Vukovara i stradanja - vukovarski vodotoranj. U predvorju je postavljenja izložba učeničkih likovnih i literarnih radova, a može se vidjeti i videoprezentacija.



Državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja i čelnik Uprave za zatočene i nestale Stjepan Sučić Crni gostovao je u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska". Govorio je s povijesnog aspekta o Bitki za Vukovar. Trajala je 90 dana, a Sučić raščlanjuje događaje u tri faze.

Bitka za Vukovar

- Prva je faza od demokratskih promjena do 2. svibnja, druga od 2. svibnja do 24. kolovoza. Zadnja faza, faza otvorenih sukoba počela je 24. kolovoza. Javnost se bavi trećom fazom, a zanemaruje se ono što se događalo prije, govori na početku gostovanja. Na zadnjim izborima Savez za demokratske promjene dobio je većinu u Vukovaru, puno je toga moralo ići kroz neformalnu liniju. HDZ se jedini zalagao tada za neovisnost, a pokrenuli su cijeli niz aktivnosti po nalogu iz vrhovništva iz Zagreba.

- Stvoreni su uvjeti da se stvori rezervni sastav MUP-a, dobili smo dio naoružanja, a u ožujku 1991. godine imali smo nenaoružane odrede, to nije bio nikakav hir, to je bio nalog iz Zagreba. Radilo se oko 3 tisuće ljudi koji su se skupili u Bogdanovaca i iskazali želju da imamo samostalnu državu, pojašnjava tajnik Sučić.



- U drugoj fazi dogodio se strašni masakr nad hrvatskim policajcima u Borovom Selu, tada su pale sve maske, vidjeli smo s kim ćemo imati posla, dodaje. Nedugo zatim krenuo je otvoreni sukob, strašni događaji. Mi smo htjeli napraviti crte razdvajanja, imali smo spremnost da branimo Vukovar. Crte razdvajanja ostale su praktično do okupacije grada 18. odnosno 19. studenoga, pojašnjava.

Također, napominje da su s jedne strane bili obrazovani vojnici JNA, a s druge golobradi mladići koji su praktično preko noći postali ratnici. Vukovar zapravo simbolizira obranu 1991. godine, ističe Sučić. Ova žrtva je zapravo ekvivalent međunarodnog priznanja. Nakon okupacije Vukovara više ništa nije palo, a par dana kasnije smo krenuli u osloboditeljske aktivnosti primjerice u Zapadnoj Slavoniji, dodaje. 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!