Premijer Plenković pozdravio trgovinski sporazum SAD-a i EU

28.07.2025.

15:58

Autor: V.G./HRT

Andrej Plenković
Andrej Plenković
Foto: Ivo Cagalj / Pixsell

O trgovinskom sporazumu Europske unije i Sjedinjenih Država premijer Andrej Planković oglasio se na društvenoj mreži X.


- Pozdravljamo postizanje trgovinskog dogovora kojim je izbjegnuta daljnja eskalacija trgovinskih napetosti između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država. Stabilnost i predvidivost u transatlantskoj trgovini važni su za europske i hrvatske gospodarstvenike, a posebno za sektore integrirane u globalne dobavne lance, poručio je Plenković.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen opisala je trgovinski sporazum "najboljim što smo mogli dobiti" i rekla da ga ne treba podcjenjivati s obzirom na ranije prijetnje carinama od 30 posto. Osnovna carinska stopa od 15 posto na robu iz EU-a uvezenu u Sjedinjene Države primjenjivat će se na većinu roba, među kojima su automobili, poluvodiči i farmaceutski proizvodi, rekla je von der Leyen.

Europske vlade i kompanije reagirale su u ponedjeljak s mješavinom olakšanja i zabrinutosti na okvirni trgovinski sporazum sklopljen s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, uz ocjenu da se tim neuravnoteženim sporazumom izbjegao dublji trgovinski rat.

Talijanska premijerka Giorgia Meloni rekla je u nedjelju navečer da je "pozitivno" što je postignut trgovinski sporazum, no dodala da treba razmotriti njegove pojedinosti, dok je Francuska pozvala Europu u ponedjeljak da zauzme čvršći stav tijekom predstojećih pregovora o njegovoj provedbi.

Trgovina između dvoje saveznika predstavlja trećinu svjetske trgovine.

Brojni detalji sporazuma još su uvijek nepoznati.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!