Prijeti li Hrvatskoj nestašica lijekova i zaštitnih sredstava?
Objavljeno: 11. veljače 2020., prije više od godinu dana
Autor: Ruža Ištuk/HRT
PODIJELI
-
Foto: - / -
Za uvoz opreme i aktivnih supstancija lijekova alternativa je Indija, a dugoročno rješenje - proizvodnja na europskom tlu.
Zbog koronavirusa i pada proizvodnje u Kini, u Europi raste zabrinutost da bi mogla nastupiti nestašica aktivnih supstancija za neke od najprodavanijih lijekova, ali i zaštitne opreme, koje se većinom proizvode upravo u Kini. Istražili smo kako se to odražava na hrvatsko tržište.
Za koronavirus lijeka još nema, a Europi prijeti i nestašica zaštitnih sredstava.
- Većina zaštitne opreme proizvodi se u Kini, što je sad sve stalo i isto tako mnogi lijekovi za koje Europa uvozi aktivne supstance iz Kine - objašnjava Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a.
Iz Kine uvozimo supstancije za neke od najprodavanijih lijekova poput paracetamola, ibuprofena, amoksicilina, salicilne kiseline. U pokrajini Hubei, koja je najteže pogođena zarazom, stotinu je proizvodnih pogona.
- Domaći proizvođači lijekova vrlo budno prate stanje i čini sve kako bi osigurali nesmetanu proizvodnju i opskrbu tržišta, trenutno prema informacijama koje mi imamo, imaju zalihe aktivnih supstanci za prosječno nekoliko mjeseci proizvodnje i imaju i alternativne izvore dobave - kaže Milka Kosanović, direktorica HUP-Udruge proizvođača lijekova.
U skladištu jedne od najvećih veledrogerija u Hrvatskoj, kažu, zaštitnih maski nema, a i zaštitne je opreme sve manje.
- Većina toga je isporučena i mi smo robu plasirali na hrvatsko tržište u bolnički i javno ljekarnički sustav, po mojim informacijama proizvoda još uvijek ima na tržištu no činjenica je da plasirane nove narudžbe za sada ne dobivamo robu, odnosno isporučuju nam dobavljači robu ali u smanjenim količinama - izjavio je Jakov Radošević, član Uprave Medike d.d.
U pogonima u kojima se proizvodi medicinska oprema nikad više posla. Maske uvoze iz Kine i distribuiraju, a odijela sami kroje. Na vrata ovog proizvodnog pogona u potrazi za maskama i zaštitnom opremom kuca sve više kupaca. A problem je, kažu, zadovoljiti i potrebe domaćeg tržišta.
Jedan kupac iz Japana, htio je kupiti 500 000 maski, no o izvozu ne razmišljaju jer zaliha za hrvatsko tržište imaju za samo pet mjeseci. 1500 kompleta za zaštitu od virusa već su prodali, u pripremi je još 1000.
- U Prva dva tjedna krize prodano je milijun i dvjesto tisuća maski i oko milijun i nekih sto tisuća još imamo na zalihama - kaže Robert Črnjević, vlasnik MEDITEX-a.
Za uvoz opreme i aktivnih supstancija lijekova alternativa je Indija, a dugoročno rješenje - proizvodnja na europskom tlu.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.