Prosvjed roditelja njegovatelja pred Ministarstvom
Objavljeno: 4. prosinca 2019., prije više od godinu dana
Autor: D.M./HRT
PODIJELI
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: - / PIXSELL
Istaknuli su kako roditelji njegovatelji i njegovatelji primaju socijalnu naknadu od 2500 kuna, na što su ironično ukazali "minutom šutnje".
Oko dvjestotinjak roditelja, djece i članova udruga za djecu s posebnim potrebama prosvjedovalo jeispred Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku . Istaknuli su kako roditelji njegovatelji i njegovatelji primaju socijalnu naknadu od 2500 kuna, na što su ironično ukazali "minutom šutnje".
Njegovatelji navode da im je situacija neodrživa jer ih velika većina živi u socijalnoj izolaciji i na rubu siromaštva zbog čega su egzistencijalno ugroženi oni i njihova djeca s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom nad kojima u svojstvu njegovatelja svakodnevno i cjelodnevno brinu i skrbe. Upozoravaju da su zbog izostanka sustavne podrške mnogi roditelji narušenog tjelesnog i psihičkog zdravlja.
Također je upozoreno da roditelji njegovatelji nemaju pravo na bolovanje u slučaju bolesti, u tom slučaju mogu jedino dijete smjestiti u instituciju ili udomiteljsku obitelj. To pravo nije iskoristilo više od 90 posto roditelja. Osim toga, rečeno je, u slučaju smrti djeteta, roditelj njegovatelj gubi sva prava, i to istoga dana.
- Mi smo roditelji njegovatelji i njegovatelji, radnici, a ne socijalni slučajevi", poručila je članica udruge Sjena Suzana Rešetar na prosvjedu. Upozorila je kako su troškovi koji proizlaze iz invaliditeta "enormno visoki". "Plaćamo terapije, nadoplaćujemo pomagala, kupujemo djeci lijekove. A jedini odgovor koji dobivamo godinama je uvijek isti - 'možete dijete smjestiti u instituciju'", poručila je.
- Mi roditelji njegovatelji s vremenom smo izgubili osobnost. Nemamo pravo na želje i potrebe jer 24 sata njegujemo i oživljavamo svoju djecu. Zašto bi bile supruge, prijateljice, članovi društva? Diskriminirani smo u svakom pogledu, poručila je na prosvjedu jedna majka iz Vukovara.
Prosvjed je komentirala i ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković.
- Ministarstvo i ja osobno u posljednja smo dva mjeseca u stalnom kontaktu s udrugama koje zastupaju interese roditelja djece s poteškoćama. To je jedna vrlo kompleksna problematika, traži se međuresorni pristup. Naknada od 2.500 kuna se nije mijenjala od 2008. godine i ona je mala. Mi ćemo ići na povećanje naknade, ali u ovom trenutku ne mogu reći o kojem bi se iznosu radilo jer rade se projekcije i izračuni, rekla je.
- Današnji prosvjed je naravno legitimno pravo, no udruga "Sjena" nije jedina udruga koja zastupa roditelje djece s poteškoćama, dodala je Bedeković.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.