Sanacija nelegalno odloženog opasnog otpada
Dva dana prije velikog prosvjeda "Hodaj za Liku", u Gospić su stigli mjerodavni i održali konferenciju za novinare. Ponovno ističu - sanacija nelegalno odloženog opasnog otpada je prioritet. Iznosi oko 50 milijuna eura, ali tko će taj otpad odvesti i kada, ne znaju.
Sanacija nelegalnog odlagališta otpada PPK Velebit u Gospiću provodi se uz financijsku potporu države, a dosadašnji rezultati monitoringa ne upućuju na ugrozu javne vodoopskrbe niti na onečišćenje zraka, priopćilo je u četvrtak Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije.
U priopćenju nakon održane konferencije za novinare u Gospiću, Ministarstvo navodi da su njezini sudionici predstavili širi kontekst i zakonodavni okvir, aktivnosti i mjere sanacije nelegalno odloženog otpada, rezultate provedenih mjerenja i analiza te aktivnosti vezane uz praćenje kvalitete zraka na području županije.
Državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Ana Bagarić ponovila je, navodi se, da prema Zakonu o gospodarenju otpadom, sanaciju lokacije treba provesti onečišćivač i jedinica lokalne samouprave na čijem se području nalazi otpad.
Istaknula je da je odlagalište PPK Velebit rezultat nezakonitih radnji te da su Ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost reagirali odmah nakon što je USKOK u veljači 2025. obavijestio javnost o nastalom otpadu.
- Time je Vlada odmah na sebe preuzela punu financijsku odgovornost, gdje postupak provodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost unatoč pasivnosti lokalne samouprave, istaknula je Bagarić.
Predstavila je i satelitske snimke krčenja šuma uz lokaciju, navodeći kako Ministarstvo smatra da je krčenje krenulo u proljeće 2020. godine te je ocijenila da je nejasno kako tolika razina krčenja pored državne ceste D50 nije primijećena na lokalnom terenu.
Balen: Osigurat ćemo sve da riješimo problem
Direktor Fonda Luka Balen rekao je da se na lokaciji procjenjuje oko 45.000 tona opasnog i neopasnog otpada te da bi sanacija mogla stajati do 50 milijuna eura.
- Ne postoje kapaciteti u RH za obradu većine ovoga otpada, vrlo je kompleksno, visoki su troškovi obrade i samo jedna procjena, da vam pokažemo, govori da ovo sve može koštati do 50 milijuna eura, rekao je Balen.
Procedura javne nabave mora biti odrađena prema zakonu kako građani sanaciju ne bi preplatili, objašnjava direktor Fonda. Zato su odlučili, godinu i pol od otkrića najveće ekološke afere u Hrvatskoj, privremeno prekriti odlagalište.
- Osigurat ćemo sve što treba da riješimo problem u Gospiću kojeg nismo stvorili, ali smo na sebe preuzeli odgovornost te financijski kapacitet da ga riješimo. Moramo raditi u okviru zakonskih procedura koje utječu na dinamiku procesa sanacije. Naš cilj je isti kao i cilj građana Gospića - da se sanira ilegalni otpad koji se godinama nezakonito dovozio u Gospić te da svi odgovorni u tom procesu odgovaraju i budu kažnjeni, poručio je Balen.
Naveo je i da je je objavljen novi postupak javne nabave za sanaciju dijela otpada, stoji u priopćenju.
- Napravili smo, temeljem prijedloga struke, jedno privremeno tehničko rješenje koje nije puko prekrivanje pa da to vjetar raznosi, nego tehničko rješenje kojim se sprječava eventualno procjeđivanje i dugoročna šteta, rekao je Balen.
Ravnatelj Instituta za vode "Josip Juraj Strossmayer" Mario Šiljeg tvrdi da je voda u Lici ispravna za piće. Pronalazak PFAS-a, takozvanih vječnih kemikalija, kaže, ne može se povezati s ilegalnim odlagalištem otpada.
- Ne možemo pronaći uzročno-posljedičnu vezu između otpada i onoga što se eventualno pronađe u vodi, rekao je Šiljeg.
No ono što se može povezati - nesnosni je smrad na samom odlagalištu.
Iako je vrijeme nošenja maski odavno iza nas, na ovom ilegalnom odlagalištu bez nje ne možete disati, mučnina vam je i dulje od 15 minuta rijetki izdrže.
Rezultati državnog monitoringa voda i podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rekao je, trenutačno ne upućuju na ugrozu javne vodoopskrbe na području Gospića i Otočca.
Župan Ličko-senjske županije Ernest Petry rekao je da je Županija od početka uključena u rješavanje problema nelegalno odloženog otpada te zahvalio Vladi RH na financijskom angažmanu koji će omogućiti sanaciju te i drugih lokacija na području Ličko-senjske županije.
Zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić istaknula je da mjerenja kakvoće zraka tijekom cijele godine nisu zabilježila odstupanja od graničnih vrijednosti te da je zrak u Gospiću čist.
Inicijativa "Gospić je naš dom": Sanacija otpada još nije započela
Građanska inicijativa "Gospić je naš dom" ocijenila je u četvrtak da na konferenciji za novinare o problemu ilegalnog odlagališta opasnog otpada na lokaciji PPK Velebit nisu iznesene nove informacije niti preuzete obveze prema građanima, istaknuvši da sanacija još nije započela.
U priopćenju objavljenom nakon konferencije koju su organizirali Ličko-senjska županija i nadležne državne institucije, Inicijativa navodi da su sve navedene institucije trebale biti u Gospiću prije godinu i pol dana s odgovorima, analizama i konkretnim planom sanacije.
- Na konferenciji su nabrojane mnogobrojne poduzete aktivnosti te broj održanih sastanaka, ali činjenica je da godinu i pol dana i dalje nemamo niti jedan vidljivi rezultat. Sanacija nije ni započela, poručili su.
Dodaju kako građanima ni danas nisu predočene analize otpada niti analize tla, unatoč tome što je na konferenciji sudjelovao i institut koji je radio analize.
Inicijativa navodi i da je poziv za sudjelovanje na konferenciji dobila "isključivo u ulozi promatrača, ocjenjujući da to nije oblik dijaloga koji traže, niti koji građani zaslužuju.
- Informacije od javnog interesa ne iznose se na zatvorenim konferencijama. Za to postoji odgovarajući format poput javne tribine, otvorene svim građanima, poručuju.
Građanska inicijativa "Gospić je naš dom" najavila je i da će se "Hod za Liku" održati u subotu, 27. lipnja, s početkom u 10 sati.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!