Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević upozorila je u četvrtak da po recentnim podatcima 44 tisuće djece ima određenih poteškoća mentalnog zdravlja i poručila da djeca nisu dobro.
18.05.2023.
12:03
Autor: V.K./HRT/Hina
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević upozorila je u četvrtak da po recentnim podatcima 44 tisuće djece ima određenih poteškoća mentalnog zdravlja i poručila da djeca nisu dobro.
Sve je niža dob u kojoj se pojavljuju sucidalne misli, djeca nisu dobro, više je puta ponovila pravobraniteljica u Hrvatskom saboru upoznajući ga sa svojim radom u 2021., drugoj godini pandemije koronavirusa.
Upravo je ta pandemija, kazala je, bila inicijator za aktualiziranje onoga što se i prije znalo, a to su teškoće mentalnog zdravlja.
Alarmantni podaci: U 2021. ubilo se sedmero djece, 63 ih je to pokušalo
Pirnat Dragičević navodi i podatke MUP-a po kojima je u 2021. ubijeno troje djece, 17 je izgubilo život u prometu, sedmero ih je učinilo samoubojstvo, a 63 je to pokušalo.
Ovo su alarmantni podaci i trebali bi nam biti dovoljni da se zauzmemo za zaštitu mentalnog zdravlja, kazala je, suglasivši se s upozorenjima zastupnika da nedostaje stručnjaka: psihologa, dječjih psihijatara, multidisciplinarnog pristupa.
Poručila je i da svi zajedno, ali i pojedinačno možemo djelovati na uklanjanje uzroka. Naša očekivanja od djece, naš pristup djeci možda trebamo u nekoj mjeri izmijeniti, djeca su pod pritiskom, naročito pritiskom ocjena i upisa, kazala je.
- Djeci, dodala je, šaljemo pogrešnu poruku da nisu uspješna ako nisu odlična, a to je dopustivo.
Istaknula je da su pandemijske mjere imala nepovoljan učinak na ostvarivanje svih drugih prava djece, da se posljedice pandemije osjećaju i danas.
Od 2021. u porastu su nasilje i zanemarivanje djece, vršnjačko nasilje. Djeca su ogledalo nas i moramo se zapitati kakvu im poruku šaljemo, kazala je, naglašavajući važnost prevencije.
Pravobraniteljica se slaže da su to zabrinjavajuće i frustrirajuće situacije, kao krajnje rješenje vidi donošenje zakona o zaštiti djece kojim bi se to spriječilo.
Branka Juričev Martinčev (HDZ) pitala je pravobraniteljicu koliko se bavila problemom djece čiji su roditelji javne osobe, političari, što proživljavaju kad ih se naziva lopovima, kriminalcima, samo zato jer im roditelji pripadaju nekoj stranci?
Zapitala se i treba li nam se dogoditi jedan Beograd da se aktivnije počne raditi na poboljšanju mentalnog zdravlja djece.
Anka Mrak Taritaš (Glas) poziva da se osigura psihologe u školama jer su pandemije i potres narušili psihičko zdravlje učenika. Nemamo vremena čekati, treba honorarno zaposliti ljude, poručila je.
- Zapošljavanje više stručnjaka zagovara i Andreja Marić (SDP). Broj prijava pravobraniteljici raste iz godine u godinu, u porastu je obiteljsko, vršnjačko nasilje, veliki problem je oštećeno mentalno zdravlje djece, potreban je veći broj stručnjaka koji će to prepoznati i pružiti pomoć djeci, naglasila je.
Željko Sačić (HS) prozvao je pravobraniteljicu da je žmirila, bila slijepa na posvajanja djece suprotna pravilima međunarodnog prava. Pravobraniteljica je trebala bdjeti nad time, no ona je žmirila, bila slijepa na to, kazao je, podsjetivši na suđenje hrvatskim državljanima u Zambiji.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora