Slijedi poboljšanje nedorečenog zakonodavnog okvira instituta referenduma. Uskladit će se s Ustavom te osigurati transparentnost i otvorenost njegove provedbe. Građani bi trebali imati djelotvorniji utjecaj u procesu političkog odlučivanja.
19:48 / 23.09.2021.
Autor: Iva Magušić-Dumančić/M.M./Dnevnik/IMS/HTV/HRT
Objavljeno: 23. rujna 2021., prije 215 dana
Autor: Iva Magušić-Dumančić/M.M./Dnevnik/IMS/HTV/HRT
Slijedi poboljšanje nedorečenog zakonodavnog okvira instituta referenduma. Uskladit će se s Ustavom te osigurati transparentnost i otvorenost njegove provedbe. Građani bi trebali imati djelotvorniji utjecaj u procesu političkog odlučivanja.
Hrvatski građani do sada su izravno odlučivali samo o tri pitanja - samostalnosti, ulasku u Europsku uniju i definiciji braka.
Novi bi zakon cijelu proceduru trebao liberalizirati. Najveća novost - produljenje roka za prikupljanje potpisa - sa 15 na 30 dana.
- Obvezuju se jedinice lokalne samouprave da osiguraju mjesta za prikupljanje potpisa referendumskim inicijativama i to ovisno o broju stanovnika u toj jedinici lokalne samouprave. Također se obvezuje i Sabor da u roku od 30 dana nakon što DIP utvrdi da je prikupljen dovoljan broj potpisa raspiše referendum, rekao je Ivan Malenica, ministar pravosuđa i uprave.
Važna su to unapređenja, kažu stručnjaci, ali još se mnogo toga treba napraviti i urediti - ne samo zakonski nego ustavno.
- Utvrditi neku vrstu tog praga izlaznosti na državni referendum. To je kao što ste vidjeli zadnjih 10 godina bilo važno pitanje, kaže Ivan Koprić, dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Da su potrebna i ustavna poboljšanja - smatraju u SDP-u i dodaju - zauzimaju se za liberalizaciju, ali i veću kontrolu u nekim pitanjima.
- Posebno što se tiče tema oko kojih se može raspisati referendum jer to do sada nije bilo definirano. Ono što smo već bili predložili u ustavne promijene 2014. o ljudskim pravima, poreznom sustavu, imenovanjima i ostalim stvarima koje su u nadležnosti sabora bi trebale ostati u nadležnosti sabora, rekao je Arsen Bauk, Klub zastupnika SDP-a.
Dio oporbe tvrdi da su izmjene tek kozmetičke, a potpise će još teže biti prikupiti.
- Moramo omogućiti elektroničko prikupljanje potpisa, kaže Marija Selak Raspudić, Klub zastupnika Mosta.
- Trenutna vlada sigurno neće ići prema liberalizaciji skupljanja potpisa nego će na jedan perfidan način prikazati to kao liberalizaciju, a zapravo će otežati prikupljanje potpisa, smatra Hrvoje Zekanović, predsjednik Kluba zastupnika Hrvatskih suverenista.
- Oporbene političke stranke naravno populistički se odnose prema ovome prijedlogu. Ne znam jesu li ga uopće i pročitale, ali kroz ovo što sam ja nabrojio i ove novosti idu u smjeru da se glas građana čuje, ističe ministar Malenica.
Vlada je zakon uputila u redovitu proceduru, slijede dvije saborske rasprave, pa do stupanja na snagu može proći i nekoliko mjeseci.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora