Sve spremno za početak obveznog služenja vojnog roka

07.04.2025.

19:32

Autor: Tanja Kuturovc/T.D./Dnevnik/HRT

Sve je spremno za početak provedbe temeljnog vojnog osposobljavanja ili - obveznog služenja vojnog roka.

Provodit će se u tri vojarne: u Požegi, Kninu i Slunju. Nakon što se u Saboru potvrdi Zakon o obrani i službi u Oružanim snagama, prvi bi ročnici u vojarne trebali stići u listopadu. Ministar obrane Ivan Anušić i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid obišli su prostore za buduće osposobljavanje na vojnom poligonu "Eugen Kvaternik" u Slunju. 

Prvi pozivi trebali bi početi stizati u ljeto


Zasad na poligonu samo profesionalni i dobrovoljni vojnici - uskoro i prvi obvezni ročnici. Čekaju ih nove učionice i kreveti. Planirano je da ih u vojarni u Slunju bude 200 u jednom turnusu. Prvi pozivi trebali bi početi stizati u ljeto. Obuka će trajati 2 mjeseca. 

- To služenje vojnog roka od 8 tjedana smo smatrali dostatnim, a ne da bude 3, 4 i ne znam koliko mjeseci i tako ih opet gurnemo od sebe, a to nam doista nije u interesu, rekao je Tihomir Kundid, načelnik Glavnog stožera OSRH.

Štoviše, budući vojni obveznici bit će i plaćeni.

- Tisuću i 100 eura će biti plaćeno, uči će im to u radni staž, neće se moći dogoditi ako netko radi da dobije otkaz i imat će prednost pri zapošljavanju u državnim i javnim službama, rekao je Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade i ministar obrane.

Jedina restrikcija


Mnogo će toga biti drukčije nego u neka prošla vremena: nekoliko jela na meniju svaki dan, a čak ni mobiteli - neće biti zabranjeni.

- Jedina restrikcija koja postoji je da se ne može snimati obuka, ročnici i da se te fotografije ili video klipovi ne smiju objavljivati na društvenim mrežama. To je jedina restrikcija što se tiče mobitela, rekao je Kundid.

Sve to kako bi što više mladih odabralo vojno, a ne civilno služenje vojnog roka, koje će biti dugotrajnije. Jedan od glavnih razloga za ponovno uvođenje vojnog roka jest manjak pričuvnih snaga.

- Upravo s ovim ljudima koji će završavati temeljno vojno osposobljavanje u budućnosti da popunimo naše kapacitete za pričuvne sastave oružanih snaga, istaknuo je Anušić.

Ministar vjeruje da će odaziv biti dobar, očekuje čak i više od planiranih 5 tisuća obveznih ročnika na godinu. 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!