Svjetski je dan Parkinsonove bolesti. Ova bolest, druga je najčešća degenerativna bolest, iza Alzheimerove demencije. Nenad Bach, glazbenik, otkrio je kako se ping-pongom bori protiv bolesti.
11.04.2023.
07:28
Autor: HTV/HRT
Svjetski je dan Parkinsonove bolesti. Ova bolest, druga je najčešća degenerativna bolest, iza Alzheimerove demencije. Nenad Bach, glazbenik, otkrio je kako se ping-pongom bori protiv bolesti.
Dr. Marija Petravić Paponja, oboljela od Parkinsonove bolesti, u emisiji Dobro jutro, Hrvatska ispričala je kako se odvijala njena bolest. Opisala je sve simptome i probleme s kojima se suočava.
Tremor je jedan od karakterističnih znakova Parkinsonove bolesti. Radi se o kroničnoj degenerativnoj bolesti u kojoj dolazi postepeno do razvoja simptoma, pojasnila je prof.dr.sc. Vanja Bašić Kes, neurolog KBC "Sestre milosrdnice".
- Ono što je problem, je da se bolest često u početku ne prepoznaje, govori.
Dodaje kako je važno prepoznati simptome, a to su drhtavica, kasnije ukočenost nagnuti položaj tijela prema naprijed, koraci koji postaju sve sitniji i kao da su stopala zalijepljena za tlo.
- Tko prepozna simptome, važno je što prije se javiti liječniku, naglasila je.
Ističe kako je to neurodegenerativna bolest i nema izlječenja te bolesti.
Regina Zubanović javila se iz Splita s treninga splitske podružnice Udruge „Parkinson i mi”.
Ana Lešina, volonterka i fizioterapeutkinja govori kako vježbaju jednom tjedno sat i pol vremena.
Naglašava kako se nakon vježbanja kod oboljelih vide pomaci. Oni su, kako kaže, sigurniji, imaju bolji pokret, mogu nešto što prije nisu mogli.
Jure Dabo, član udruge naglašava kako vježbanje na njega djeluje pozitivno te da isto usporava brži napredak bolesti.
Udruga "Parkinson i mi" - u suradnji s Gradom Zagrebom i Ministarstvom zdravstva - i ove je godine organizirala akciju na Trgu Petra Preradovića. Pod motom "Aktivno protiv Parkinsona" - održavaju se radionice tanga, likovne radionice, igra se stolni tenis. Ključna je mentalna i tjelesna aktivnost. U Hrvatskoj je oko 16 tisuća oboljelih.
- Ono što želim napomenuti, a to da sve više mladih imaju bolest. Imamo ljude kod kojih s 20, 30 ili 40 godina otkrivamo Parkinsonovu bolest i to nije bolest samo starijih, kako se prije mislilo. Najviše ih ima sa 60 i više godina, ali jedan od 10 novooboljelih je u dobi manjoj od 40 godina. Ta osoba mora dalje biti radno sposobna, istaknula je Vladimira Vuletić, predsjednica udruge "Parkinson i mi" i predstojnica Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka.
- Jedan vid terapije su medikamenti, ali drugi dio morate odraditi sami sa sobom. Ja to odrađujem pišući svaki dan dnevnik o životu s Parkinsonom, ali ja i hodam i igram ping-pong. To se pokazalo u svijetu kao izvrsna terapija i igram ga redovno s kolegama, rekao je Hrvoje Kovačić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora