Mogući doček rukometaša i Thompsonove pjesme izazvali političke reakcije

29.01.2026.

Zadnja izmjena 19:20

Autor: Leon Čuljak, Kristina Jozić/V.K./A.D.H./HRT/Dnevnik/Hina

Sjajnim igrama naše reprezentacije na europskom rukometnom prvenstvu postalo je jasno da su naši rukometaši sve su bliže postolju. Slažu se i planovi za njihov doček u domovini. A svaku pobjedu proslavili su pjesmama Marka Perkovića Thompsona. Pitanje njegovog mogućeg nastupa izazvalo je političke reakcije jer prema odluci zagrebačkog gradonačelnika Thompson više ne može pjevati u prostorima i na površinama koji su u vlasništvu Grada.

- Prije svega velike čestitke hrvatskoj rukometnoj reprezentaciji na pobjedi protiv Mađarske. Ono što mogu reći jest da je započela komunikacija s Hrvatskim rukometnim savezom oko dočeka, ali neću ništa više reći u ovom trenutku. Sutra protiv Njemačke želim rukometašima da pobijede i da nadmaše prošlogodišnji uspjeh na Svjetskom prvenstvu, rekao je Tomašević na konferenciji za medije u Gradskoj skupštini.

Na dočeku rukometaša lani je, na zahtjev igrača, pjevao Marko Perković Thompson koji je zatim održao veliki koncert na Hipodromu i koncert u zagrebačkoj Areni.

No zbog uzvikivanja pozdrava ''Za dom spremni'' na početku pjesme ''Bojne Čavoglave'' Gradska je skupština donijela zaključak prema kojemu gradski prostori i površine više neće biti dostupni za događaje na kojima se promiče ili odobrava bilo koji oblik nacionalne, vjerske ili rasne mržnje, u što je izričito uključeno uzvikivanje spomenutog pozdrava.


- Političke komentare ne mislim davati, nisam ih davao ni za vrijeme Europskog prvenstva pa ne namjeravam ni sada, odgovorio je Tomašević na ponovljeni upit novinara.


Prije njega SDP-ova zastupnica Sara Medved izjavila je da Thompson neće dobiti dozvolu za nastup na glavnom gradskom trgu.

- Odluka Skupštine ne odnosi se samo na prostore poput Arene, nego na sve prostore i površine za koje Grad mora dati dozvolu, a za nastup Thompsona dozvolu neće dati, poručila je.

- Mi smo ti koji komuniciramo s HRS-om. O svim detaljima, kada budu poznati, obavijestit ćemo javnost, odgovorio je gradonačelnik.


Gradskoj oporbi svaka je zabrana neprihvatljiva.


- Hoće li zabraniti i Dinamove nastupe u Europi i hrvatskoj ligi kad je čuo neke povike zbog kojeg zabranjuje Thompsonu koncert, pita se Mario Župan, HDZ.


A još desnija oporba udara i po vladajućima i po HDZ-u. Tvrde - licemjerni su u odnosu na pozdrav "Za dom spremni".


- Bilo kakva zabrana bilo kojeg pozdrava nema uporište u ustavu ili bilo kojem zakonu. Riječ je o redarstvenom teroru, kazao je Zlatko Hasanbegović, Blok za Hrvatsku.


Jandroković: Naravno da ću pjevati


Predsjednik Sabora hvali ekipu, izbornika, taktiku i srčanost... Pridružit će im se i u pjesmi.


- Naravno da ću pjevati. Vidite da ta pjesma povezuje i mislim da bi trebali prestati s tim podjelama i prihvatiti to jer je to nešto što dodatno motivira rukometaše, kazao je Gordan Jandroković.


Ako rukometaši zažele Thompsona na dočeku - gradonačelnika moli:


- Da usliši njihove želje. Ako osvoje medalju - zaslužili su, poručio je.


No ostane li gradska vlast pri svojem - kadrove s ovom glazbenom podlogom nećemo gledati.

Fokus na uspjehu rukometaša


Predsjednik Gradske skupštine Matej Mišić ustvrdio je da bi u fokusu trebao biti uspjeh rukometaša, a ne spomenuti pjevač.


- Ne znam kome je to u interesu i zašto se to radi. Odluka o korištenju prostora i javnih površina kojim upravlja Grad vrlo je jasna. Ako rukometaši osvoje medalju, Grad će s HRS-om dogovoriti na koji će način doček biti organiziran. Volio bih da se ne stavljaju u fokus osobe koje s uspjehom rukometaša nemaju apsolutno nikakve veze, izjavio je Mišić.


Bačić: Thompsonove pjesme u skladu sa zakonom


Upitan je i kako komentira mogućnost da, osvoje li naši rukometaši medalju, na Trgu bana Jelačića pjeva Marko Perković Thompson, a iz grada kažu da ne može dobiti dozvolu, na što je ministar odgovorio da je on pobornik izreke "prvo skoči, pa onda reci hop". 


U tom smislu, nastavio je, želi našim rukometašima uspjeh i da budu europski prvaci.

- Ako se to dogodi, a ja se nadam da hoće, Hrvatska će osigurati primjeren doček našim rukometašima. Vi znate moj stav, sve ono što se u našoj suverenoj i samostalnoj Hrvatskoj izvodilo od pjesama Marka Perkovića Thompsona u skladu je sa zakonom. Ni jedna pjesma nikada nije zabranjena, pa ne vidim razloga zašto bi se onemogućile pjesme na dočeku po izboru naših rukometaša, poručio je Bačić.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!