Stigao je treći ovoljetni toplinski val. Zbog velike opasnosti od visokih temperatura, za cijelu našu obalu na snazi je crveni meteoalarm.
22.08.2023.
Zadnja izmjena 19:27
Autor: Hina/HRT/V.G.
Stigao je treći ovoljetni toplinski val. Zbog velike opasnosti od visokih temperatura, za cijelu našu obalu na snazi je crveni meteoalarm.
Ni noći nisu ugodne. U Dubrovniku, primjerice, temperatura noćas nije pala ispod 30 stupnjeva. Na većem dijelu Jadrana danas će biti oko 36.
🔴🟠I dalje na snazi crveno i narančasto upozorenje @DHMZ_HR na vrućinu ➡️ https://t.co/JiXCyYdehY
— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) August 22, 2023
🌡️Upozorenja na toplinske valove pratite na ➡️ https://t.co/KrSFFEkqZY
ℹ️Preporuke za zaštitu zdravlja od vrućina ➡️ https://t.co/KiBJP3Clzb pic.twitter.com/ww5r07QJpA
- Najviši stupanj upozorenja, onaj crveni, izdan je za cijeli Jadran, za unutrašnjost Dalmacije je narančasto upozorenje danas, ali i sljedećih dana. U unutrašnjosti je riječ o umjerenoj opasnosti prema trenutačnim prognostičkim materijalima, ali treba računati da će se moguće u drugoj polovini tjedna ta opasnost povisiti i na veliku, rekla je Tanja Renko, DHMZ.
Dodala je kako će ove vrućine potrajati do kraja tjedna. Zatim se, kako kaže, nazire promjena vremena s kojom bi već u dane vikenda moglo doći do dolaska nestabilnijeg zraka u naše krajeve, a s početkom idućeg tjedna moguće je popuštanje toplinskog vala, osobito u unutrašnjosti.
- Ovo je sve gore i gore, ne znamo kad će kiša, kad će sunce, još kad sparina lupi, samo more spašava, rekla je naša sugovornica.
- Sjednem pod drvo u hladovinu, kavicu, voda, rekao je jedan gospodin.
Drže li se građani savjeta tijekom ovih ekstremnih vrućina - najbolje znaju djelatnici Hitne pomoći.
Iz Splita se za Dnevnik HTV-a javila Mariola Milardović Perić koja je razgovarala s dr. med. Joškom Markićem, specijalistom pedijatrije, subspecijalistom intenzivne medicine, KBC Split.
Tijekom ovih dana cijeli splitski KBC ima do 30 posto više intervencija. Unatoč brojnim apelima, i dalje ima puno ljudi koji trebaju pomoć.
- Tijekom cijelog ljeta pritisak na naš KBC je povećan, što se tiče pedijatrije, pritisak je svakako veći. Ne zbog topline nego zbog akutnih febrilnih stanja, pogotovo enteroviroza. Svako ljeto imamo povećane količine djece koja imaju proljeve, povraćaju... govori Markić.
- Svi moramo biti svjesni da djeca spadaju u rizičnu skupinu i ona pojačano apsorbiraju temperaturu, i svi roditelji bi trebali biti svjesni da ostavljanje djeteta u vrućem autu je vrlo rizično.
- Svakako toplinska iscrpljenost ima različite faze. Od blažih oblika; crvenilo i toplina kože, nerazgovijetan govor... Tada možemo osobi dati tekućinu, ona bi trebala biti s elektrolitima, rashladiti je, prskati je, upaliti ventilator... Trebalo bi izbjegavati led ili iznimno hladne obloge koji mogu dovesti do drhtavice i ona može dodatno još podignuti temperaturu.
Ono što je važno - prevencija je ključ svega. Treba izbjegavati najrizičnije dijelove dana između 9 do 16 sati, uzimati dovoljno tekućine, lagano se obući, rashladiti se... Ako se netko ponaša kako nije uobičajeno pomoći mu, poleći ga, podignuti noge, i ako je stanje teško, zvati hitnu pomoć, zaključuje dr. med. Joško Markić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora