Toplinski val u Hrvatskoj: povećan broj hitnih intervencija na riječkom i splitskom području

22.08.2023.

Zadnja izmjena 19:27

Autor: Hina/HRT/V.G.

Stigao je treći ovoljetni toplinski val. Zbog velike opasnosti od visokih temperatura, za cijelu našu obalu na snazi je crveni meteoalarm. 

Ni noći nisu ugodne. U Dubrovniku, primjerice, temperatura noćas nije pala ispod 30 stupnjeva. Na većem dijelu Jadrana danas će biti oko 36. 

- Najviši stupanj upozorenja, onaj crveni, izdan je za cijeli Jadran, za unutrašnjost Dalmacije je narančasto upozorenje danas, ali i sljedećih dana. U unutrašnjosti je riječ o umjerenoj opasnosti prema trenutačnim prognostičkim materijalima, ali treba računati da će se moguće u drugoj polovini tjedna ta opasnost povisiti i na veliku, rekla je Tanja Renko, DHMZ.

Dodala je kako će ove vrućine potrajati do kraja tjedna. Zatim se, kako kaže, nazire promjena vremena s kojom bi već u dane vikenda moglo doći do dolaska nestabilnijeg zraka u naše krajeve, a s početkom idućeg tjedna moguće je popuštanje toplinskog vala, osobito u unutrašnjosti.

- Ovo je sve gore i gore, ne znamo kad će kiša, kad će sunce, još kad sparina lupi, samo more spašava, rekla je naša sugovornica.

- Sjednem pod drvo u hladovinu, kavicu, voda, rekao je jedan gospodin.

Povećan broj hitnih intervencija na riječkom području


Nakon što je toplinski val zahvatio Hrvatsku, a za riječko područje objavljeno crveno upozorenje, u svim ispostavama Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije povećan je broj intervencija zbog topline, ali i brojnih turista.

Danas smo od 7 sati ujutro do podneva imali već 30 intervencija i gotovo 80 poziva, izjavila je Hini ravnateljica županijskog Zavoda za hitnu medicinu Senka Kajčić.

Dobar dio pacijenata čine turisti koji više borave na otvorenom pa dolaze na Hitnu i zbog nezgoda na plažama i u prometu.

Ovakvo vrijeme posebno ne odgovara kroničnim bolesnicima starije dobi jer se njihove tegobe znatno pojačavaju, bez obzira na to što se koriste terapijom.

Nemaju dobre kompenzacijske mehanizme i tu nastaju problemi, a najčešće je riječ o padu tlaka ili kratkotrajnom gubitku svijesti s prethodnim simptomima, dok su kod kroničnih plućnih i srčanih bolesnika česte smetnje s disanjem, upozorava Kajčić.

Kako bi se izbjegla dehidracija, treba uzimati što više tekućine, voća i povrća, ne jesti tešku i masnu, začinjenu hranu, izbjegavati boravak na otvorenom u najtoplijem dijelu dana.

Naglasila je da bi prije izlaska iz klimatiziranih prostora temperaturu trebalo prilagoditi na osam do deset stupnjeva ispod vanjske temperature.

Upitana o kapacitetima hine službe, Kajčić odgovara da su, prema postojećoj mreži, popunjeni svi timovi i sve potrebe u Županiji.

Županijski Zavod za hitnu medicinu ima 81 tim, od kojih je 45 timova s liječnikom, a 25 bez liječnika, pet je timova prijavno-dojavne jedinice i šest timova pripravnosti. U turističkoj sezoni je timovima u Crikvenici i na Krku pridodan liječnik pa su u svakoj smjeni po dva tima s liječnikom.

Osim za riječko, Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) u utorak je, za razdoblje do subote, objavio crveno upozorenje vrlo velike opasnosti od toplinskih valova i za splitsko i dubrovačko područje, dok je za kninsko izdano narančasto upozorenje velike opasnosti.

Za zagrebačko, osječko, karlovačko i gospićko područje izdano je žuto upozorenje umjerene opasnosti.

Građanima se preporučuje da se pridržavaju uputa i zaštite se od sunca, da za rashlađivanje doma koriste hladniji noćni zrak, a danju zatvore prozore.

Preporučuje se izbjegavati izlazak i boravak na suncu od 10 do 17 sati, posebice djeca, trudnice, starije osobe i srčani bolesnici te oboljeli od šećerne bolesti.

Savjetuje se nošenje lagane, široke i svijetle odjeće od prirodnih materijala, redovito pijenje tekućine, ali izbjegavanje alkohola i napitaka s previše kofeina i šećera.

Prema podacima DHMZ-a, i sutra će u Hrvatskoj biti pretežno sunčano i vruće, ponegdje i vrlo vruće. U unutrašnjosti, uz mjestimice jači razvoj oblaka, moguć je poneki pljusak praćen grmljavinom, ponajprije poslijepodne na sjeverozapadu.

Ujutro na kopnu lokalno magla, vjetar većinom slab, na Jadranu u noći i ujutro slaba i umjerena bura, a poslijepodne sjeverozapadnjak i jugozapadnjak.

Najniža jutarnja temperatura zraka bit će uglavnom od 16 do 21, na Jadranu između 24 i 29, a najviša dnevna od 32 do 37 Celzijevih stupnjeva.


Splitski KBC ima do 30 posto više intervencija


Drže li se građani savjeta tijekom ovih ekstremnih vrućina - najbolje znaju djelatnici Hitne pomoći.


Iz Splita se za Dnevnik HTV-a javila Mariola Milardović Perić koja je razgovarala s dr. med. Joškom Markićem, specijalistom pedijatrije, subspecijalistom intenzivne medicine, KBC Split.


Tijekom ovih dana cijeli splitski KBC ima do 30 posto više intervencija. Unatoč brojnim apelima, i dalje ima puno ljudi koji trebaju pomoć.


- Tijekom cijelog ljeta pritisak na naš KBC je povećan, što se tiče pedijatrije, pritisak je svakako veći. Ne zbog topline nego zbog akutnih febrilnih stanja, pogotovo enteroviroza. Svako ljeto imamo povećane količine djece koja imaju proljeve, povraćaju... govori Markić.


- Svi moramo biti svjesni da djeca spadaju u rizičnu skupinu i ona pojačano apsorbiraju temperaturu, i svi roditelji bi trebali biti svjesni da ostavljanje djeteta u vrućem autu je vrlo rizično.


Što učiniti u slučaju ako primijetite da je nekome loše?


- Svakako toplinska iscrpljenost ima različite faze. Od blažih oblika; crvenilo i toplina kože, nerazgovijetan govor... Tada možemo osobi dati tekućinu, ona bi trebala biti s elektrolitima, rashladiti je, prskati je, upaliti ventilator... Trebalo bi izbjegavati led ili iznimno hladne obloge koji mogu dovesti do drhtavice i ona može dodatno još podignuti temperaturu.


Ono što je važno - prevencija je ključ svega. Treba izbjegavati najrizičnije dijelove dana između 9 do 16 sati, uzimati dovoljno tekućine, lagano se obući, rashladiti se... Ako se netko ponaša kako nije uobičajeno pomoći mu, poleći ga, podignuti noge, i ako je stanje teško, zvati hitnu pomoć, zaključuje dr. med. Joško Markić.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!