Tri presude u predmetu EPPO-a u Hrvatskoj zbog nezakonitog pogodovanja i pokušaja zlouporabe položaja i ovlasti
Foto: Ilustracija / Shutterstock
Troje od ukupno 10 okrivljenih iz slučaja u kojem su glavni optuženici gradonačelnik Nove Gradiške Vinko Grgić, bivši velikogorički gradonačelnik Dražen Barišić te poduzetnik Krešo Petek u ponedjeljak je priznalo krivnju pa su sporazumno osuđeni na rad za opće dobro ili uvjetnu kaznu.
Optužnicu protiv desetero optuženih u ovom slučaju Ured europskog javnog tužitelja podnio je 25. svibnja.
Na zagrebačkom Županijskom sudu u ponedjeljak je održana sjednica optužnog vijeća na kojoj je optužnica potvrđena za Zvonka Marasa iz tvrtke Solarna energija te Tomislava Jelisavca i Katarinu Gašparac iz velikogoričke tvrtke VG Vodoopskrba.
Nakon priznanja i nagodbe s tužiteljstvom proglašeni su krivima zbog nezakonitog pogodovanja i pokušaja zlouporabe položaja i ovlasti. Maras i Jelisavac osuđeni su na rad za opće dobro, dok je Katarini Gašparac zatvorska kazna zamijenjena uvjetnom.
Dvojici izrečene i novčane kazne
Uz kaznu od osam mjeseci zatvora koja mu je zamijenjena radom za opće dobro Maras, koji je bio optužen u kraku slučaja zajedno s gradonačelnikom Nove Gradiške, morat će platiti i 26.700 eura kazne.
Novčana kazna od 13.400 eura dosuđena je i direktoru VG Vodoopskrbe Jelisavcu, dok je voditeljica odjela za EU projekte u istoj tvrtki Katarina Gašparac uvjetno osuđena na godinu zatvora u koji neće ići ako u tri godine ne ponovi kazneno djelo.
Ured europskog tužitelja izvijestio je da su troje osuđenih teretili za manipulaciju postupcima javne nabave radi osiguranja dodjele građevinskih projekata izgradnje solarne elektrane i uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
Ukupna vrijednost projekata iznosila je 22,6 milijuna eura pri čemu su svi inkriminirani projekti bili financirani iz Kohezijskog fonda Europske unije i Fonda za regionalni razvoj Europske unije.
Nastavak u studenome
Optužno vijeće o osnovanosti optužnice za ostale optuženike nastavit će odlučivati u studenome, a očekuje se da bi moglo biti i još nagodbi i sporazumnih presuda.
Grgića koji je i nakon uhićenja izabran za gradonačelnika Nove Gradiške tužiteljstvo optužnicom tereti da je dvaput od prvooptuženog poduzetnika Kreše Peteka dogovorio i primio 15.000 eura mita u zamjenu za manipulaciju postupcima javne nabave kako bi tvrtkama povezanima s Petekom osigurao dodjelu poslova na dva građevinska projekta.
Peteka Europsko tužiteljstvo tereti i da je sa šestookrivljenikom, bivšim gradonačelnikom Velike Gorice dogovorio da će poduzeti sve kako bi se radovi na izgradnji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i nadzorno upravljačkog sustava te na projektu obnove sustava javne rasvjete dodijelili njegovim tvrtkama.
Zbog davanja mita Petek je optužen i u tzv. aferi Janaf zajedno s bivšim direktorom tog javnog poduzeća Draganom Kovačevićem.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!