U Petrinji ispraćen 45. hrvatski kontingent za NATO-ovu misiju na Kosovu

19.05.2026.

19:54

Autor: Pe.F./Dnevnik/HRT

Ivan Anušić ispraća 45. hrvatski kontingent na Kosovo
Ivan Anušić ispraća 45. hrvatski kontingent na Kosovo
Foto: Nikola Cutuk / Pixsell

U petrinjskoj vojarni "Pukovnik Predrag Matanović" svečano je ispraćen 45. kontingent Hrvatske vojske u NATO-ovoj operaciji potpore miru KFOR na Kosovu.

Idućih šest mjeseci ondje će boraviti ukupno 133 hrvatska vojnika i časnika, među kojima i 12 pripadnica oružanih snaga. Hrvatski kontingent na Kosovu bit će raspoređen na tri lokacije, glavnina u kampu blizu Peći, te u kampovima u Prištini i Slatini, nedaleko od glavnog grada.


- S obzirom da je postavljen visok kriterij, mi taj kriterij moramo nastaviti. U Hrvatskoj je puno jednostavnije izvršavati zadaće zato što ne postoji ogledalo ili reflektor međunarodne zajednice, a ovdje smo svi dio međunarodne zajednice, doprinosimo sigurnosti pa je i zadaća zahtjevnija, rekao je zapovjednik hrvatskog kontingenta Marijan Grđan.


- Hrvatska vojska je pobjednička vojska i to je razlika od svih vojski svijeta. Hrvatska vojska je nastala od dragovoljačkih odreda, od vas ovdje, vidim po godinama da su neki od vas tada bili dragovoljci. Hrvatska vojska je i tada puno nadmoćnijeg neprijatelja zaustavila, a četiri godine kasnije i pobijedila, a to je razlika između ostalih vojski svijeta i Hrvatske vojske, naveo je ministar obrane Ivan Anušić.

U Petrinji ispraćen 45. hrvatski kontingent za NATO-ovu misiju na Kosovu

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!