EBRD predstavio plan revitalizacije Petrinje nakon potresa

14.06.2023.

Zadnja izmjena 19:40

Autor: Lucija Judnić/Dnevnik/HRT/A.S.

"Urbana obnova grada"

"Urbana obnova grada"

Foto: HTV / HRT

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) predstavila je u srijedu dva potencijalna razvojna scenarija za potresom pogođeno područje Petrinje s ciljem obnove prostora kod starog željezničkog kolodvora, koji ima potencijal za novo stambeno naselje mješovite namjene, priopćili su.

Projekt Urbana obnova grada Petrinje nakon potresa strateška podrška financira japanska vlada putem Fonda za suradnju Japana i EBRD-a. Cilj ovog projekta je kreiranje prijedloga za obnovu grada kako bi se zaustavio gospodarski pad i potaknuo ponovni rast.

Prvi rezultati projekta predstavljeni su u Petrinji čemu su prisustvovali direktorica EBRD-a za središnju Europu Victoria Zinchuk, gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes, te veleposlanik Japana u Hrvatskoj Iso Masato.

Krajnji cilj ovog projekta je osigurati čvrste temelje za buduće infrastrukturne projekte urbane regeneracije koji će biti dogovoreni s lokalnom zajednicom i usmjereni na izgradnju dugoročne otpornosti, održivost i podizanje kvalitete života te poticanje lokalne ekonomije, izjavila je Zinchuk.

EBRD je na projektu angažirao međunarodne i lokalne stručnjake s područja urbane regeneracije da identificiraju najbolje prakse za zelenu urbanu regeneraciju grada nakon potresa.

Angažirani su i eksperti za civilno društvo koji će s lokalnim stanovništvom i organizacijama civilnog društva predstaviti ideje za održivu obnovu grada.

Tim stručnjaka za urbanu regeneraciju predstavio je dva potencijalna razvojna scenarija čija je ključna značajka obnova zapuštenog prostora u blizini bivšeg željezničkog kolodvora u Petrinji, koji ima potencijal za novo stambeno naselje mješovite namjene te privlačenje novih gospodarskih i društveno-kulturnih aktivnosti.

- Petrinji ne treba samo obnova, već i revitalizacija grada koja će potaknuti nova zapošljavanja i ekonomski rast, rekla je Komes.

Predstavnici Zaklade Solidarna, koji okupljaju stručnjake s područja civilnog društva i duboko su ukorijenjeni u lokalnu zajednicu, prezentirali su planove za uključivanje lokalnog stanovništva u idućim fazama projekta kroz fokus grupe, radionice i javne prezentacije.

- Drago mi je što vlada Japana financira ovaj bitan projekt koji će pomoći gradu Petrinji u obnovi, ali i kako bi izgradili otpornost na potencijalne buduće katastrofe istaknuo je veleposlanik Japana komentirajući kako Japan gotovo svaki dan zadesi potres te zbog toga imaju puno iskustva s obnovom.

EBRD je investirao 4,5 milijardi eura u hrvatsko gospodarstvo, od čega više od 1 milijarde eura u održivu infrastrukturu.

Posebnost ovog projekta to što će lokalno stanovništvo moći birati kako će jednog dana izgledati Petrinja. 

- Prva faza je već danas predstavljena u dvorani. Većinom se tu radi o istraživanjima područja gdje će se provoditi projekti, rekla je za Dnevnik HTV-a Lucija Judnić. 

Dodala je da će se urbana revitalizacija provoditi usporedno s obnovom. 

- Ono što je dodatna vrijednost ovom projektu da je osim stručnjaka koji su uključeni u ovaj projekt, uključeni i sami građani Petrinje koji su dali svoje stavove i mišljenja. Sigurna sam da će u izgradnji s naglaskom na otpornost i održivost da će grad Petrinja i stanovnici imati bolju i zeleniju budućnost, rekla je Magdalena Komes, gradonačelnica Petrinje. 

- Kad govorimo o urbanoj regeneraciji, ovakvi projekti zahtijevaju vrijeme. Zašto traže vrijeme - jer je potrebno mnogo vremena da rane zacijele. To je nešto što hrvatski građani znaju bolje nego drugi, kazala je Victoria Zinchuk, regionalna direktorica EBRD za srednju Europu.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!