Vatrogasnim postrojbama uručena četiri nova vozila za gašenje šumskih požara

14.07.2026.

15:19

Autor: Marisabel Majić/I.Z./Vijesti/HRT

Nova generacija vatrogasnih vozila
Nova generacija vatrogasnih vozila
Foto: Vijesti / HRT

Četiri nova specijalizirana vozila za gašenje šumskih požara vatrogasnim postrojbama u Virovitici, Čaglinu, Vinici i Jarmini uručena su u sklopu trećeg kontingenta vozila financiranih novcem općekorisnih funkcija šuma, izvijestili su iz Hrvatske vatrogasne zajednice.

- Nastavljamo s opremanjem vatrogasnih postrojbi suvremenim specijaliziranim vozilima koja su prilagođena zahtjevnim intervencijama na otvorenom prostoru, rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.

Nova vozila uručena su na svečanosti održanoj u Državnoj vatrogasnoj školi u Zagrebu. Riječ je o trećem kontingentu specijaliziranih vozila za gašenje šumskih požara financiranih sredstvima općekorisnih funkcija šuma (OKFŠ), koja se raspodjeljuju putem nadležnog ministarstva u suradnji s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom.

Ukupno je ugovorena nabava 78 specijaliziranih vozila, od čega 40 s kapacitetom spremnika od 2.500 litara vode i 38 s kapacitetom od 5.000 litara. Vozila su opremljena pogonom na sva četiri kotača, spremnicima velikog kapaciteta, vatrogasnim pumpama i dodatnom opremom za intervencije na zahtjevnim terenima.

Treći kontingent vozila dodijeljen je Javnoj vatrogasnoj postrojbi Virovitica te dobrovoljnim vatrogasnim društvima Čaglin, Vinica i Jarmina.

- Vozila su značajno pojačanje za postrojbe kojima su dodijeljena, a po potrebi će biti angažirana i na dislokacijama tijekom protupožarne sezone, rekao je Tucaković.

Govoreći o požaru na Korčuli, Tucaković je rekao da je situacija bila ozbiljna, ali da objekti nisu bili ugroženi.

- Situacija je danas mirna i tamo je jedan Air Tractor koji prati situaciju. Imali smo jučer i tri požara na Mljetu koji su uspješno ugašeni, rekao je Tucaković.

Požar između Blata i Smokvice na Korčuli jučer je stavljen pod nadzor, nakon čega je broj vatrogasaca na požarištu smanjen na stotinu, dok je dio snaga preusmjeren na Mljet gdje je planuo novi požar koji je u međuvremenu uspješno ugašen.

Veliko pojačanje za vatrogasce: Nova vozila mogu prolaziti kroz vatru

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora