Ivana Šilović i Jako Deronja ipak su se nakon dva dana ukrcali na prvi trajekt i donijeli za emisiju More još jednu slanu priču.
Zbog južine HRT-ova je ekipa prije nekoliko dana ostala zarobljena na Visu. Snimajući reportažu o nepostojanju laboratorija za vađenje krvi na tom otoku, vjetar i valovi zaustavili su i njih, i brodove i uzorke krvi da dođu do kopna. Ivana Šilović i Jako Deronja ipak su se nakon dva dana ukrcali na prvi trajekt i donijeli za emisiju More još jednu slanu priču.
Nedavna priča s otoka Hvara o ukidanju jedinog laboratorija za vađenje krvi izazvala je burne reakcije. No već više od deset godina s istim se problemom nose mještani Visa. Njihovi uzorci svakodnevno putuju brodom iz Visa u Split. Sve je dobro u ljetnim mjesecima, ali kad je nevrijeme, sve se dodatno komplicira.
Ovotjedno orkansko jugo, kažu, jedno od najsnažnijih u povijesti mjerenja, zaokružilo je ovu priču o sve lošijem zdravstvenom sustavu na otoku Visu. Prije desetak godina nečijom odlukom, uštede radi, ugašen je Dom zdravlja Vis, a time i laboratorij za vađenje krvi.
- Na otoku funkcionirao je samostalan Dom zdravlja Vis pri kojemu je bio laboratorij i svi liječnici. Kad se dogodila reorganizacija prije nekih 15, 20 godina, ugašeni su svi domovi zdravlja i Vis je pripao Domu zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, kaže
Tonka Ivčević, gradonačelnica Komiže.
Od onda Komižani samo jednom, a Višani četiri puta tjedno, mogu vaditi krv na svom otoku.
Nakon toga uzorci na analizu putuju brodom u Split jer je briga o krvnim pretragama dodijeljenja splitskom laboratoriju. Laborantica
Snježana Mardešić veza je otoka i kopna.
Njezin posao je, kaže, vađenje krvi, stabiliziranje, centrifuga, odvajanje, pakiranje i transport u Split. Zbog nemogućnosti provjere krvne slike na Visu, nekad se diže i helikopter.
Što se dogodi kad beba dobije vrućicu i potrebna je hitna analiza krvi u mjestu gdje laboratorija nema, pogledajte u prilogu:
Pogledajte priču: