Od oko 2000 naših državljana koji su se zatekli u području ratnih zbivanja oko 600 ih se organiziranim letovima vratilo u Hrvatsku. Poslijepodne je još jedan charter stigao u zagrebačku zračnu luku.
06.03.2026.
Zadnja izmjena 20:43
Autor: Nataša Ban/A.D.H./Vijesti/Dnevnik/HRT/Hina
Od oko 2000 naših državljana koji su se zatekli u području ratnih zbivanja oko 600 ih se organiziranim letovima vratilo u Hrvatsku. Poslijepodne je još jedan charter stigao u zagrebačku zračnu luku.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova navelo je da će zrakoplov Croatia Airlinesa s kapacitetom od 150 mjesta u subotu iz Rijada vratiti još Hrvata.
Hrvatska vlada, preko MVEP-a i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture (MMPI), u protekla je dva dana naručila i organizirala više repatrijacijskih operacija s područja Bliskog istoka te je do sada repatrirano sveukupno 485 hrvatskih državljana do 14.30 u petak, navodi Zrinjevac u priopćenju.
Jučer je zrakoplovom lokalnog prijevoznika iz Dubaija vraćeno 39 hrvatskih državljana, a u petak je u ranim jutarnjim satima zrakoplov Croatia Airlinesa iz Dubaija, upućen preko Herakliona u Grčkoj, vratio u Zagreb 157 hrvatskih državljana, uključujući 11 beba.
Ujutro su, također u organizaciji vlade i nadležnih resora, u Zagreb iz Dubaija sletjela i dva charter leta lokalnih zrakoplovnih prijevoznika, s ukupno 271 putnikom, priopćio je MVEP, dodajući da danas slijeće još jedan charter let ukupnog kapaciteta od 166 mjesta, kao i da se danas očekuje povratak 26 hrvatskih državljana koji se iz Dubaija vraćaju komercijalnim letom lokalnog avioprijevoznika.
Za subotu je planiran još jedan let Croatia Airlinesa iz Rijada s kapacitetom oko 150 mjesta. Planirano polijetanje je oko 15,00 sati po lokalnom vremenu, a dolazak u Zagreb predviđen je u večernjim satima po hrvatskom vremenu. Prioritet i na ovom letu imaju najranjivije skupine hrvatskih državljana iz Katara, Kuvajta i Bahreina, odnosno djeca, bolesne osobe, trudnice i članovi njihovih obitelji, dodaje MVEP.
Na nekim letovima bili su i strani državljani, a MVEP navodi da je Hrvatska "u duhu europske solidarnosti i međunarodne suradnje, omogućila prijevoz i državljanima drugih država na pojedinim letovima, čime je dodatno pridonijela zajedničkim naporima u zaštiti građana".
Sigurnosna situacija u Hormuškom tjesnacu zabrinjava i hrvatske pomorce. U Perzijskom i Omanskom zaljevu trenutačno je najmanje 225 pomoraca.
Iako imaju pravo zatražiti iskrcaj, najveći je problem organizacija sigurne evakuacije i povratka kući, osobito za one koji nisu u lukama.
- Ovi koji su recimo na platformama ili koji su na sidrištu, za njih je potrebno organizirati brodice koje će ih prebaciti i tu je već neki rizik na tom dijelu puta, rekao je kapetan Damir Lakoš.
- Neće nitko zaboraviti niti hrvatske rezidente u zemljama Zaljeva, niti turiste niti ljude u proputovanju, niti pomorce, niti vojnike. Dakle, mi vodimo računa apsolutno o svima i kako se stvari budu razvijale, tako ćemo reagirati. Mislim da su ovi krizni mehanizmi koji su se pokazali - bili jako učinkoviti, ustvrdio je premijer Andrej Plenković.
- Let je bio dobro organiziran. Iskreno, nisam se bojala. Prošla sam Domovinski rat - ovo je bila samo stresna i zanimljiva situacija, rekla je jedna gospođa.
- Subota i nedjelja bile su nam najgore. Najteže je bilo kad su počeli stizati alarmi na mobitele. Tada je bila i najveća panika. Od ponedjeljka je počela priča o tome kako se vratiti. Svaki dan su nam otkazana po dva leta, dok se nije pojavio ovaj Vladin let s kojim smo na kraju sretno došli, kazao je drugi putnik.
- Bilo nas je strah. Bilo me strah da ne umremo, rekao je jedan mladić.
- Sve je super, presretni smo. Zadovoljni smo organizacijom. Od prvog dana sve je bilo savršeno. Put nam se produžio tri dana, a ta tri dana bila su vječnost, kazala je jedna od putnica.
- Drago nam je da su naši državljani večeras mogli doći prvim letom Croatia Airlinesa. Zahvaljujem prije svega našim diplomatima u konzulatu i veleposlanstvu te svima u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova koji su sudjelovali u tome zajedno sa svim resorima. Zahvaljujemo i posadi Croatia Airlinesa koja je osigurala ovaj let, rekao je Zvonimir Frka-Petešić, predstojnik Ureda predsjednika Vlade.
- Odredili smo prioritete i bilo je važno da su oni poštovani. Bilo je 34 djece mlađe od 12 godina. Mislim da smo doista napravili dobar posao. Vidjeli smo zadovoljstvo na licima ljudi koji su večeras došli u Hrvatsku, odnosno već ujutro. Sretni smo, ali nastavljamo s poslom koji je pred nama, rekao je Frano Matušić, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora