Predstavljeni roman "Krvava kiša" i film "Tragovi tišine" o Romima

01.08.2026.

21:33

Autor: I.Z./Hina/HRT

Kulturna večer u povodu obilježavanja Medunarodnog dana sjecanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu
Kulturna večer u povodu obilježavanja Medunarodnog dana sjecanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu
Foto: Marko Seper / PIXSELL

Roman "Krvava kiša" romskog autora Ešefa Bajrića i dokumentarni film "Tragovi tišine", nastao u produkciji Saveza Roma u RH "Kali Sara", predstavljeni su uoči Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve, a povezuje ih tema romskog iskustva genocida u Drugom svjetskom ratu.

Dokumentarni film donosi priče o životima Roma i sudbinama onih čiji su životi nasilno prekinuti, dok je roman fikcija utemeljena na povijesnim dokumentima koje je autor proučavao, a tematizira zaboravljeni holokaust nad Romima. Glavna junakinja Azra simbolizira romski narod i njegova stradanja tijekom Drugoga svjetskog rata.

Prema autorovim riječima, Azri su ustaše ubili supruga, majku, oca i dvije kćeri, dok ju je jedan ustaša, Ivan, odveo iz Jasenovca u Zagreb, gdje su se zaljubili. 

- Poanta romana je da kroz Azru prokazuje cijelu patnju mog romskog naroda, istaknuo je Bajrić prilikom predstavljanja knjige na kulturnoj svečanosti.

Dodao je da tijekom Drugoga svjetskog rata nije vođena sustavna evidencija o Romima, zbog čega je sačuvano vrlo malo osobnih svjedočanstava. 

Bajrić planira objaviti novu knjigu "Ramin Bermudski Trougao", šaljiv roman poput njegovog "Rapsodija u G-molu". Pisac je, uz romane, objavio nekoliko zbiraka pjesama, aktivan je u Savezu Roma "Kali Sara" te je jedan od produktivnijih romskih autora na regionalnim prostorima.

- Kao pisac pišem da bi moji Romi osjetili tu moju dušu kroz moje knjige, da promoviram svoj narod kroz knjige. U mojim knjigama, non-stop pišem o životu mog naroda, zaključio je. 

Predstavljanju su nazočili bivši predsjednik Republike Ivo Josipović i saborski zastupnik nacionalnih manjina Veljko Kajtazi, koji je napomenuo kako prije 16 godina komemoracija povodom Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve, koji se obilježava 2. kolovoza, nije bila zamisliva.

Također je naveo da je za vrijeme Drugog svjetskog rata na ovom području ubijeno 16.183 Roma, istaknuvši kako je to najveći zločin i genocid koji Romi nazivaju Samudaripen. Podsjetio je i da je Hrvatski sabor 2014. godine priznao Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve.

Poslije predstavljanja knjige "Krvava kiša", slijedilo je premijerno prikazivanje dokumentarnog filma "Tragovi tišine", nastalog u produkciji Saveza Roma "Kali Sara".

Film tematizira život Roma i sve što im se dogodilo tijekom Drugog svjetskog rata, a autori i producenti filma su Veljko Kajtazi, Dejan Trkulja i Danijel Velić.

Film je snimljen u tri navrata te istražuje mjesta njihovih stradanja, nastojeći pronaći i evidentirati neobilježena mjesta masovnih ubojstava.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!