Iako je Dan pripadnika romske nacionalne manjine obilježen osmog travnja, središnji događaj održava se danas u Međimurju. U toj su regiji Romi i najbrojniji pa su u Nedelišću predstavili svoju tradiciju, ples, običaje i gastronomiju. Ali i upozorili na svakodnevne probleme.
Tijekom travnja - glazba i smijeh odjekuju romskim naseljima.
- Samo je bitna vesela muzika, turnir u nogometu, samo da je veselo.
Mnogi se sa sjetom prisjećaju kako se to slavilo nekada - bilo je šareno i bučno.
- To je obavezno kod nas Roma, žene su bile nakićeni, muškarci su isto nakićeni, nažalost ta je boja već umrla, nema više toga, rekao je Vid Oršuš iz Paraga.
Romska nacionalna manjina najbrojnija je u Međimurju. Više ih je od sedamnaest tisuća, a upravo su u Nedelišću pokazali bogatstvo običaja.
- Zima je prošla. Ljudi su vani, veselo je. Tako će i danas biti, kazao je Matjaš Oršuš iz Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije.
I pola stoljeća od prvog Svjetskog kongresa Roma - problemi su tu. Diskriminacija, bijeda, izoliranost...
- Nadam se da će politika i strategija voditi računa da se upravo ovi problemi u budućnosti riješe, rekao je organizator Elvis Kralj.
Mladi se trude, diskriminaciju pobjeđuju obrazovanjem. Rosana je jedna od rijetkih Roma koji studiraju pravo.
- Trenutne moje želje su da završim fakultet, da postanem odvjetnica ili sutkinja, rekla je studentica Rosana Mihanović.
Da bi u društvu bili prihvaćeniji organiziraju se paneli, izložbe, koncerti.
- Sve predrasude prema Romima na takav pozitivan način ne možemo ukinuti ali svakako možemo smanjiti, istaknuo je saborski zastupnik Veljko Kajtazi.
Bijedi i nesreći unatoč, pozitivne im energije - ne nedostaje.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!