Liječnik kaže da je Navaljni kontaktibilan. Berlinska bolnica Charite dodaje da je prerano za procjenu dugoročnog učinka trovanja.
Iz višednevne kome probudio se žestoki kritičar Vladimira Putina i ruski oporbeni čelnik - Aleksej Navaljni, nakon što su mu u berlinskoj bolnici u organizmu pronašli nervni otrov novičok. Liječnici kažu da mu se stanje popravlja, više nije na respiratoru, ali njegov mogući oporavak - teško je predvidjeti.
Liječnik kaže da je Navaljni kontaktibilan. Berlinska bolnica Charite dodaje da je prerano za procjenu dugoročnog učinka trovanja.
Navaljni je prebačen u Njemačku iz ruske bolnice gdje je završio nakon što mu je pozlilo na letu iz Sibira za Moskvu u srpnju.
Njegovi suradnici još jednom su ponovili kako su posve sigurni da je njihov kolega otrovan po izričitom naređenju ruskog predsjednika
Vladimira Putina i zahtijevaju da za to netko odgovara. Odgovore traži i njemačka vlada koja je nedavno priopćila da je Navaljni nedvojbeno otrovan nervnim otrovom novičokom.
- Mi živimo u zemlji u kojoj stalno nešto treba ponavljati, pa ću još jednom reći. Zahtijevamo pokretanje istrage o pokušaju ubojstva javne osobe i službeno imenovanje onih koji su otrovali Navaljnog, rekla je
Ljubov Sobol, ruska oporbena političarka.
Kremlj je osudio, kako navode, apsurdne pokušaje da se Rusiju optuži za trovanje Navaljnog koji je u komi primljen u bolnicu u Njemačkoj.
Njemačka vlada smatra da je Navaljni nedvojbeno otrovan u Rusiji tijekom predizborne kampanje nervnim otrovom novičokom, tvari koja je u sovjetsko vrijeme izrađena u vojne svrhe.
Berlin i druge zapadne zemlje upiru prstom u ruske vlasti i traže od njih objašnjenje. Sukob se zaoštrio u nedjelju kada je Njemačka postavila ultimatum dajući Moskvi nekoliko dana da objasni ono što se dogodilo.
Rusija pak predbacuje Berlinu da oteže s istragom koju sam zahtijeva jer ruskim vlastima nije poslao dokumente spisa.
Iz njemačke vlade poručuju kako se, kao reakcija na moguću upletenost službene Moskve u trovanje Navaljnog, ne isključuje zaustavljanje gradnje plinovoda Sjeverni tok II. Tim bi plinovodom ruski plin stizao u Njemačku.
- Kancelarka i ministar vanjskih poslova blisko surađuju na ovom važnom pitanju. Svi napori idu u istom smjeru, a to je reakcija savezne vlade na trovanje Navaljnog, rekao je glasnogovornik njemačke vlade
Steffen Seibert.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!