Ankete predviđaju poraz vladajuće Konzervativne stranke

03.07.2024.

10:43

Autor: T.V./HRT

Velika Britanija
Velika Britanija
Foto: Dnevnik / HRT

Sutra se u Velikoj Britaniji održavaju parlamentarni izbori. 

Ankete su više nego jasne. Predviđaju odlazak vladajuće Konzervativne stranke premijera Rishija Sunaka s vlasti i uvjerljivu pobjedu oporbenih Laburista Keira Starmera

Ovo su prvi izbori nakon izlaska Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije i odvijaju se u ozračju općeg nezadovoljstva, pada standarda, kaos u sektoru javnih usluga.

- Ne vjerujem nikome. Pogotovo otkako je naš (bivši) premijer Boris Johnson lagao. Otišao je na zabavu dok su svi bili u izolaciji, rekao je umirovljenik Hilmi Hilmi.

- Nitko neće ništa promijeniti, zar ne? Ne možemo si priuštiti struju, plin, hranu. Idem u banku hrane, kaže Jeremy Slight

-  Očito je rašireno i vrlo duboko nezadovoljstvo konzervativcima. Ovo su izbori protiv njih. Pitanje je troškova života, kao i osjećaja skandala i ljigavosti. Konzervativci su moralno bankrotirali, no mislim da to nije samo pitanje o konzervativcima, nego šira priča o neodgovornim vladama, objašnjava Ursula Hackett, Royal Holloway, Sveučilište u Londonu.

Usprkos Brexitu, Britanija bilježi rekordan broj novopristiglih migranata.

video thumb

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!