Australski parlament u četvrtak je usvojio zakon kojim se Australija obvezuje smanjiti emisije ugljikovog dioksida za 43 posto do 2030. te na nultu razinu do 2050. godine, uz potporu zelenih i nezavisnih zastupnika.
08.09.2022.
11:21
Autor: HRT/Hina
Australski parlament u četvrtak je usvojio zakon kojim se Australija obvezuje smanjiti emisije ugljikovog dioksida za 43 posto do 2030. te na nultu razinu do 2050. godine, uz potporu zelenih i nezavisnih zastupnika.
Zakon je označio prvi korak u borbi protiv klimatskih promjena od dolaska Laburističke stranke na vlast u svibnju. Porazila je konzervativnu vladu koja je prezirana zbog toga što zemlja globalno zaostaje u borbi protiv klimatskih promjena. No vlada će se suočiti s teškim bitkama u donošenju više zakona o zaštiti okoliša.
- Usvajanje zakona o klimatskim promjenama šalje poruku svijetu da je Australija ozbiljna glede smanjivanja emisija i ozbiljna glede iskorištavanja ekonomskih mogućnosti iz pristupačne obnovljive energije, priopćio je ministar za klimatske promjene i energetiku Chris Bowen.
💥 BREAKING 💥
— Chris Bowen (@Bowenchris) September 8, 2022
The Albanese Government’s Climate Change Bill has just passed the Senate. pic.twitter.com/YewBitaxpm
Zakon nameće novi cilj smanjenja emisija do 2030. koji je 50 posto zahtjevniji nego pod prethodnom vladom. Zahtijevat će se od vladinih tijela, poput agencija za financiranje čiste energije i infrastrukture, da uzmu u obzir ciljeve smanjenja emisija u svojim odlukama.
I industrijalci pozdravljaju novi zakon
Nakon više od desetljeća neizvjesne klimatske politike, industrijske skupine pozdravljaju novi zakon. Uvrštenje (klimatske) politike u zakonodavstvo daje poduzećima i industriji veću jasnoću, priopćila je Sarah McNamara, izvršna direktorica Australskog energetskog vijeća.
Zeleni su podržali klimatski zakon, ali su najavili da će nastojati blokirati sve nove rudnike ugljena i projekte prirodnog plina kroz zakon kojim će se reformirati "zaštitni mehanizam", a kojim laburisti žele pritisnuti industrijske zagađivače da postupno smanjuju svoje emisije.
Zaštitni mehanizam" pokriva oko 215 industrijskih lokacija, uključujući rudnike ugljena, ukapljeni prirodni plin (LNG) i proizvodna postrojenja, koji su zajedno doprinijeli 28 posto štetnih emisija u 2021. godini. Taj se zakon očekuje iduće godine, prije ciljanog datuma početka provedbe 1. srpnja.
Laburisti u Senatu nemaju većinu pa im je potrebna potpora zelenih i barem jedan nezavisni glas za usvajanje zakona kojima se protive konzervativci.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora