Belgija u štrajku: Sindikati ustali protiv vlade

31.03.2025.

12:09

Autor: Pe.F./HRT/Hina

Sjedište socijalističkog sindikata FGTB
Sjedište socijalističkog sindikata FGTB
Foto: Ilustracija / Shutterstock

Zaposlenici zračnih luka, škola, bolnica, javne uprave i gradskog prijevoza u Belgiji u ponedjeljak su stupili u štrajk na poziv dva najveća sindikata koji su ustali protiv prijedloga reformi novog premijera, flamanskog konzervativca Barta De Wevera.

Kršćanski sindikat CSC i socijalistički FGTB prosvjeduju u prvom redu protiv prijedloga ukidanja mirovinskih prava po posebnim propisima i usklađivanja dobi za odlazak u mirovinu za sve državne službenike s onima za zaposlenike u privatnom sektoru (sada 66 godina). Smatraju da je to "socijalno nazadovanje".


- Mislimo da naša djeca i unuci također zaslužuju mirovine. Ako ništa ne poduzmemo, njihova cijena porast će za 14 milijardi eura u idućih pet godina, rekao je ovaj vikend ministar za mirovinski sustav Jan Jambon, koji dolazi iz premijerove stranke N-VA.


Kulturni sektor pozvao je na prosvjed u središtu grada protiv reforme statusa umjetnika. Ostali prosvjedi održat će se ispred ulaza u zgrade javne uprave i poduzeća.


U štrajk je pozvan i privatni sektor, na primjer luka Antwerpen.

Otkazani su svi komercijalni letovi s polaskom sa zračnih luka Bruxelles-Zaventem i Charleroi.


Poremećen je i gradski prijevoz u Bruxellesu te obustavljen riječni promet između Crnog mora i Ghenta.


Opći štrajk od 24 sata, koji bi trebao obuhvatiti i zatvorske čuvare, zaposlenike bolnica i poduzeća za prikupljanje otpada, dio je velike mobilizacije građana koja je počela ove zime protiv prijedloga De Weverove koalicije za oporavak javnih financija. Belgija spada među države članice EU-a protiv kojih je pokrenut postupak zbog prekomjernog deficita.


Vrhunac mobilizacije dogodio se deset dana nakon stupanja nove vlade na dužnost kada je na prosvjedu u Bruxellesu 13. veljače sudjelovalo 60.000 ljudi, po policiji.


- Razmjeri i broj mjera socijalnog nazadovanja koje predviđa savezna vlada ne pamte se, ocijenio je sindikat FGTB, koji je zabrinut i zbog prijedloga da se pravo na naknadu za nezaposlenost ograniči na dvije godine.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!