Biden i saveznici osigurat će Australiji podmornice na nuklearni pogon

14.03.2023.

Zadnja izmjena 19:22

Autor: HRT/D.M./Hina

Američka podmornica, arhivska fotografija

Američka podmornica, arhivska fotografija

Foto: U.S. Navy / via Reuters

Sjedinjene Američke Države, Australija i Velika Britanija otkrile su pojedinosti plana da se Australiji osiguraju jurišne podmornice na nuklearni pogon početkom idućeg desetljeća kako bi se suprotstavili kineskim ambicijama u indopacifičkom području.

Obraćajući se na ceremoniji u američkoj pomorskoj bazi u San Diegu, u pratnji australskog premijera Anthonyja Albanesea i britanskog premijera Rishija Sunaka, američki predsjednik Joe Biden nazvao je sporazum u okviru partnerstva AUKUS 2021. dijelom zajedničke predanosti slobodnom i otvorenom Indo-pacifiku s dva "najpostojanija i najsposobnija saveznika" Amerike.

Prema sporazumu, SAD će prodati Australiji tri američke podmornice na nuklearni pogon klase Virginia početkom 2030-ih uz mogućnost da Australija kupi još dvije ako to bude potrebno, stoji u zajedničkom priopćenju. Sunak je istaknuo da je riječ o "moćnom partnerstvu" jer će "po prvi puta tri flote podmornica surađivati preko Atlantika i Pacifika održavajući naše oceane slobodnima u narednim desetljećima.


"Trilateralne nuklearne podmornice"


Rečeno je da će projekt kulminirati britanskom i australskom proizvodnjom nove klase podmornica SSN-AUKUS - "trilateralno razvijenog" plovila temeljenog na britanskom dizajnu sljedeće generacije koje bi se proizvodio u Velikoj Britaniji i Australiji uz najnaprednije američke tehnologije. Velika Britanija će dobiti svoju prvu podmornicu SSN-AUKUS u kasnim 2030-ima, a Australija će dobiti tu podmornicu u ranim 2040-ima. BAE Systems i Rolls-Royce proizvodit će podmornice.

- Sporazum AUKUS koji potvrđujemo ovdje u San Diegu predstavlja najveće pojedinačno ulaganje u australske obrambene kapacitete u našoj povijesti, jačanje australske nacionalne sigurnosti i stabilnosti u našoj regiji, rekao je Albanese na ceremoniji. Australski vojni dužnosnik kazao je da će projekt koštati 368 milijardi australskih dolara do 2055.


Projekt težak 368 milijardi australskih dolara


Washington u sklopu AUKUS-a prvi puta dijeli nuklearnu tehnologiju od 1950-ih kada ju je podijelio s Velikom Britanijom. Biden je naglasio da je riječ o podmornicama na nuklearni pogon, ali da one nisu naoružane nuklearnim oružjem. 


Kina je osudila AUKUS kao nezakonitu nuklearnu proliferaciju. Pokrećući partnerstvo, Australija je također uznemirila Francusku iznenadnim otkazivanjem ugovora o kupnji francuskih konvencionalnih podmornica.

Upitan brine li se da će Kina sporazum o podmornici shvatiti kao agresiju, Biden je odgovorio da ne. Dodao je kako očekuje da će uskoro razgovarati s kineskim čelnikom Xi Jinpingom, ali nije želio reći kada. Australija je ponudila Kini brifing o ugovoru o podmornicama, ali za sada nije stigao odgovor Pekinga, rekao je australski ministar obrane Richard Marles.

video thumb

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!