Trump uoči sastanka s Rutteom: NATO je testiran i podbacio je

08.04.2026.

Zadnja izmjena 21:55

Autor: I.Z./Hina/HRT

Mark Rutte i Marco Rubio
Mark Rutte i Marco Rubio
Foto: Anna Rose Layden / REUTERS

Glavni tajnik NATO-a u službenom je posjetu SAD-u. Nakon državnog tajnika Marca Rubia sastat će se i s predsjednikom Donaldom Trumpom.

Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt uoči sastanka rekla je da će Trump i Rutte razgovarati o američkom izlasku iz NATO-a.

Trump je žestoko kritizirao NATO nakon što su članice odbile poslati vojne brodove u Hormuški tjesnac.

Bijela kuća: NATO je testiran i podbacio je


Donald Trump vjeruje da je NATO "testiran i da je podbacio" tijekom rata u Iranu, kazala je danas glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt, izravno citirajući američkog predsjednika uoči sastanka s Markom Rutteom.

- Prilično je tužno što je NATO okrenuo leđa američkom narodu tijekom posljednjih šest tjedana kada je američki narod taj koji financira njihovu obranu. Predsjednik Trump sastat će se s glavnim tajnikom Rutteom ovdje u Bijeloj kući i znam da se raduje vrlo iskrenom i otvorenom razgovoru s njim. Razgovarat će o izlasku iz NATO-a. Možda ćete o tome čuti izravno od samog predsjednika nakon sastanka, nastavila je Leavitt.

SAD ima središnju vojnu ulogu u NATO-u od njegovog osnutka 1949., no prošle godine su od drugih članica osigurale značajno povećanje izdvajanja za obranu do 2035. Trump hvali Ruttea, ali kritizira države EU-a jer nisu htjele pomoći SAD-u i Izraelu u njihovoj ofenzivi u Iranu.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!