Žestoki sukobi u Crnoj Gori uoči ustoličenja novog mitropolita
17:44 / 04.09.2021.
Autor: Dražen Stefanov/Dnevnik/B.A./Hina/HRT
Objavljeno: 04.09.2021., prije 10 mjeseci
Autor: Dražen Stefanov/Dnevnik/B.A./Hina/HRT
PODIJELI
Prosvjed u Cetinju; Joanikije
Foto: Stevo Vasiljevic / REUTERS/Stringer
Žestoki sukobi u Crnoj Gori. Uoči sutrašnjeg ustoličenja novog mitropolita Srpske pravoslavne crkve Joanikija na Cetinju, prosvjednici koji se protive ustoličenju u povijesnoj crnogorskoj prijestolnici probili su nekoliko policijskih blokada. Na Cetinje je stigao i predsjednik Milo Đukanović. Optužio je Srbiju za ponižavanje Crne Gore te pozvao na mir, očuvanje stabilnosti i multietničkog sklada u zemlji.
Na Cetinju bi se u nedjelju ujutro trebalo održati ustoličenje novog mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikija čemu bi trebao nazočiti i patrijarh Srpski Porfirije.
Očita je namjera prosvjednika, koji se protive da se ustoličenje održi baš u povijesnoj prijestolnici Crne Gore, da crkvenim velikodostojnicima ne dopuste ulazak u Cetinje i na taj način spriječe da se čin ustoličenja održi u tom gradu, već, kako su i ranije poručivali SPC-u, u nekom drugom gradu u Crnoj Gori.
Na ulazu u Cetinje poslijepodne dogodio se sukob s policijom. Prosvjednici su probili dva kordona, gađajući policiju kamenjem i bocama, na što im je odgovoreno suzavcem. Blokirana je i magistralna cesta Podgorica - Cetinje.
Ranije u subotu u središtu Cetinja prosvjednici su uklonili žičanu ogradu koju je postavila policija kako bi ih udaljila od Cetinjskog manastira u kojem bi se trebao održati čin ustoličenja.
Prosvjed u Crnoj Gori, Foto: Stevo Vasiljevic/REUTERS
Prosvjed u Crnoj Gori, Foto: Stevo Vasiljevic/REUTERS
Prosvjed u Crnoj Gori, Foto: Stevo Vasiljevic/REUTERS
Prosvjed u Crnoj Gori, Foto: Stevo Vasiljevic/REUTERS
Prosvjed u Crnoj Gori, Foto: Stevo Vasiljevic/REUTERS
Prosvjed u Crnoj Gori, Foto: Stevo Vasiljevic/REUTERS
Iz SPC-a je televiziji Crne Gore priopćeno da nemaju namjeru ustoličenje izmjestiti s Cetinja.
Crnogorski dužnosnici pozvali su na smirivanje napetosti. Ministar unutarnjih poslova Sergej Sekulović rekao je da "ništa nije vrijedno ljudskih života, pogotovo ne zbog političkih razlika".
- Sve ćemo učiniti da skupovi prođu mirno, vjerujte nam na riječ, rekao je.
Zamjenik crnogorskog premijera Dritan Abazović smiruje tenzije.
- U Crnoj Gori u ovom trenutku nema ničeg izvanrednog i ničega neuobičajenog osim ako, naravno, tu ćemo se složiti, ima veće polarizacije i naelektrizirane retorike. Hoće li neodgovorni pojedinac, grupa, hoće li se nešto pojaviti u međuvremenu? Moguće je. Nitko taj scenarij ne isključuje, rekao je Abazović.
Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić pozvao je građane da ne nasjedaju na provokacije te rekao da će država svima zajamčiti sigurnost.
- Nažalost, svjedoci smo da se određene političke i kriminalne strukture u strahu od uskoro usvojenih reformi u pravosuđu plaše da će ruka pravde konačno postati gospodar u Crnoj Gori i da sada ne biraju sredstva u nametanju nemira i napetosti među našom braćom, rekao je.
Porfirije: Najradije bih sve vas smjestio u svoje srce
Srpska pravoslavna crkva poručila je vjernicima da ne dolaze na Cetinje kako bi se smirile napetosti i izbjegli sukobi.
- Ne bi trebalo taj događaj promatrati u bilo kojem drugom svjetlu, već kao vjerski čin izveden na isti način kao kada je na funkciju došao sadašnji vođa islamske zajednice ili katolički biskup ustoličen prije nekoliko mjeseci u Kotoru, rekao je srpski pravoslavni protojerej Gojko Perović.
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije došao je u Crnu Goru. Ispred hrama u Podgorici obratio se okupljenim vjernicima.
- Gledajući sve vas danas ovdje sabrane, najradije bih sve vas, kao i sve ljude Crne Gore, smjestio u svoje srce, zaključao u njega, poručio je.
Đukanović osudio velikosrpsku politiku
Crnogorski predsjednik Milo Đukanović optužio je Srbiju za ponižavanje Crne Gore i provođenje ekspanzionitičke politike u regiji te pozvao na mir, očuvanje stabilnosti i multietničkog sklada u zemlji.
Istodobno je, međutim, poručio premijeru Krivokapiću, lideru prosrpske vladajuće koalicije, "da nakon kontinuirane medijsko političke torture i ponižavanja iz Beograda naše države osudi pokušaj velikosrpskog pokoravanja Crne Gore i beskompromisno stane u njezinu obranu".
Krivokapić, pak, smatra da je Đukanović glavni inicijator prosvjeda.
Đukanović je u subotu navečer stigao na Cetinje, održavši obećanje da će se i osobno pridružiti prosvjedima protiv ustoličenja novog mitropolita SPC-a Joanikija u drevnoj crnogorskoj prijestolnici Cetinju.
Predsjedništvo Demokratske stranke socijalista Mila Đukanovića ranije je pozvalo SPC da, ako želi mir u Crnoj Gori, izmjesti ustoličenje mitropolita Joanikija iz Cetinjskog manastira i taj vjerski čin održi u nekom drugom hramu izvan stare crnogorske prijestolnice.
Prosvjedima prisustvuju zastupnici DPS-a te bivši ministri iz te stranke koji su bili na čelu sigurnosnih sektora.
Napetosti podignute do usijanja
Postavljanje Joanikija za mitropolita crnogorsko-primorskog do usijanja je podiglo napetosti u Crnoj Gori, gdje dio građana ustoličenje na Cetinju vidi kao provokaciju SPC-a.
Trećina od 620 tisuća stanovnika Crne Gore izjašnjavaju se kao Srbi, a neki srpski nacionalisti čak i negiraju crnogorski identitet. Srpska Pravoslavna Crkva (SPC) dominantna je u zemlji, ali mnogi je optužuju da služi beogradskim interesima.
No, Joanikije smatra da se taj čin politizira i kaže da nitko nema pravo tražiti od SPC-a da ga premješta u neko drugo mjesto.
Crnogorci smatraju uvredom i provokacijom činjenicu da će poglavar SPC-a biti ustoličen u manastiru gdje po tradiciji počivaju moći svetog Petra Cetinjskog, crnogorskog sveca iz dinastije Petrović-Njegoš, pa su uz prijetnju građanskim otporom predložili čelnicima SPC-a da tu ceremoniju održe negdje drugdje, ali ne u staroj prijestolnici Crne Gore.
Uz to, protivnici SPC-a smatraju da manastir pripada Crnogorskoj Pravoslavnoj Crkvi, koja je u zemlji manjinska i u pravoslavnom svijetu nepriznata.
Joanikije, episkop budimljansko-nikšićki, izabran je u svibnju na Arhijerejskom saboru u Beogradu za mitropolita crnogorsko-primorskog SPC-a, a na tom mjestu će zamijeniti Amfilohija koji je krajem prošle godine umro od posljedica infekcije koronavirusom.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.