Pristaše iranskog režima drže znak s natpisom "američki mir" i fotografiju Hamneija
Foto: Majid Asgaripour / Reuters
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei u ponedjeljak je poručio da će SAD pretrpjeti snažan udarac ako ostvari prijetnje američkog predsjednika Donalda Trumpa o bombardiranju Teherana u slučaju da se ne postigne novi nuklearni sporazum s Washingtonom.
Donald Trump je u nedjelju ponovio svoju prijetnju bombardiranjem ako Teheran ne prihvati njegov prijedlog za pregovore, poslan iranskom vodstvu početkom ožujka. U tom pismu SAD Iranu daje dva mjeseca za donošenje odluke.
- Neprijateljstvo SAD-a i Izraela uvijek je postojalo. Prijete da će nas napasti, što ne mislim da je vjerojatno, no ako počine ikakvu pakost svakako će dobiti snažan, recipročan odgovor, zaprijetio je Hamnei.
- A ako razmišljaju proširiti pobunu u zemlji kao proteklih godina, iranski narod će im sam odgovoriti, dodao je.
Iranske vlasti optužuju Zapad za nemire iz 2022. i 2023. godine nakon smrti u pritvoru Mahse Amini, mlade žene privedene zbog navodnog kršenja pravila o nošenju hidžaba. Teheran krivi Zapad i za prosvjede 2019. zbog visokih cijena goriva.
Iran je prošli tjedan odgovorio na američko pismo. Predsjednik Masud Pezeškian rekao je u nedjelju da Teheran neće ući u izravne pregovore s Washingtonom no da je, prema nalogu Hamneija, spreman nastaviti neizravne razgovore.
Trump je u prvom mandatu od 2017. do 2021. povukao SAD iz sporazuma između Teherana i svjetskih sila iz 2015. godine. Tim dogovorom Teheran je pristao reducirati svoju nuklearnu aktivnost u zamjenu za ukidanje sankcija.
Republikanac je vratio te sankcije, a Iran odgovorio prekoračenjem svih ograničenja obogaćivanja uranija.
Zapadne države optužuju Teheran da razvija nuklearnu tehnologiju i u vojne svrhe, dok Iran odgovara da je taj razvoj samo za civilne namjene.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!