Izraelski ministar kritizirao papu Franju zbog izjave o genocidu u Gazi

20.12.2024.

11:18

Autor: N.J./HRT/Hina

Papa Franjo
Papa Franjo
Foto: Izvor: / Shutterstock

Izraelski ministar kritizirao je u petak papu Franju zbog sugeriranja da bi međunarodna zajednica trebala proučiti je li izraelska vojna ofenziva u Gazi genocid nad palestinskim narodom.

U otvorenom pismu koje su objavile talijanske novine Il Foglio, ministar iseljeništva Amichai Chikli rekao je da su papine izjave, iznesene prošlog mjeseca u dijelovima knjige koja će tek biti objavljena, "trivijalizacija" izraza genocid.

"Kao narod koji je izgubio šest milijuna svojih sinova i kćeri u holokaustu, posebno smo osjetljivi na trivijalizaciju izraza 'genocid' - trivijalizaciju koja se opasno približava poricanju holokausta", napisao je Chikli.

Chikli, koji je pismo završio nazvavši Franju "dragim prijateljem židovskog naroda", zamolio je papu "da razjasni stav u vezi s novom optužbom za genocid protiv židovske države".

Vatikan još nije odgovorio na zahtjev za komentar o pismu.

Izrael kaže da su optužbe za genocid u Gazi neutemeljene jer Izrael isključivo lovi militante Hamasa i druge palestinske naoružane skupine.

Papa, kao vođa Rimokatoličke Crkve od 1,4 milijarde članova, uglavnom je oprezan u zauzimanju strane u sukobima, no nedavno je bio otvoreniji o izraelskoj vojnoj kampanji protiv palestinske militantne skupine Hamasa.

U ulomcima iz knjige koje je objavio talijanski dnevnik La Stampa, papa je napisao da su neki međunarodni stručnjaci rekli da "ono što se događa u Gazi ima karakteristike genocida".

- Trebali bismo pažljivo istražiti kako bismo procijenili uklapa li se to u tehničku definiciju (genocida) koju su formulirali međunarodni pravnici i organizacije, rekao je papa.

Vlasti u pojasu Gaze kažu da je više od 45.000 Palestinaca ubijeno i više od 107.000 ozlijeđeno u izraelskoj ofenzivi, a većina od više od 2 milijuna ljudi u enklavi ostala je bez doma ili su raseljeni.

Izrael je započeo ofenzivu nakon napada koji je predvodio Hamas na zajednice u južnom Izraelu 7. listopada 2023., u kojem je poginulo oko 1200 ljudi, a više od 250 je oteto i odvedeno u Gazu, prema izraelskim podacima.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!