Izraelsko-iranski sukob u fokusu summita G7 u Kanadi

15.06.2025.

20:01

Autor: V.G./HRT/Hina

Keir Starmer i Mark Carney
Keir Starmer i Mark Carney
Foto: Suzanne Plunkett / Reuters

Čelnici skupine G7 okupljaju se od nedjelje u kanadskim Stjenjacima, a jedna od glavnih tema bit će eskalacija sukoba između Izraela i Irana, dok se domaćin nada da će se izbjeći otvoreni sukob s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.

Kanadski premijer Mark Carney ističe da su njegovi prioriteti jačanje mira i sigurnosti, izgradnja opskrbnih lanaca za kritične minerale i otvaranje novih radnih mjesta. No, trgovinske tarife Sjedinjenih Država te sukobi na Bliskom istoku i u Ukrajini dominirat će razgovorima na summitu.

Samo nekoliko sati prije okupljanja čelnika vodećih industrijaliziranih zemalja, Izrael i Iran ponovno su razmijenili udare u kojima je poginulo više desetaka ljudi. Prema navodima dužnosnika G7, lideri će objaviti zajedničku izjavu kojom pozivaju na deeskalaciju sukoba s Iranom.

Njemački kancelar Friedrich Merz rekao je novinarima da mu je cilj spriječiti Iran da razvije ili posjeduje nuklearno oružje, osigurati pravo Izraela na samoobranu, izbjeći daljnju eskalaciju i otvoriti prostor za diplomaciju.

- Ova će tema biti vrlo visoko na dnevnom redu, istaknuo je Merz, referirajući se na summit koji se održava u planinskom ljetovalištu Kananaskis, oko 90 kilometara zapadno od Calgaryja.

Kada je Kanada posljednji put bila domaćin G7 summita 2018. godine, Trump je iznenada napustio sastanak i nazvao tadašnjeg kanadskog premijera Justina Trudeaua "veoma nepoštenim i slabim" te povukao podršku američke delegacije završnom priopćenju.

- Ako Trump ovaj put ne izazove incident koji poremeti cijeli sastanak, možemo to smatrati uspjehom. Sve iznad toga je bonus, rekao je Roland Paris, profesor međunarodnih odnosa na Sveučilištu u Ottawi i bivši savjetnik za vanjsku politiku Justina Trudeaua. Trump će doći u Kanadu u trenutku kada Carney prijeti protumjerama ako SAD ne ukine uvozne carine na čelik i aluminij.

- Najbolji scenarij je da ne dođe do velikih sukoba na kraju summita, izjavio je Josh Lipsky iz Atlantskog vijeća, bivši dužnosnik Bijele kuće i State Departmenta.

Diplomati tvrde da je Kanada odustala od ideje objave klasičnog završnog priopćenja te će umjesto toga izdavati sažetke predsjedatelja, kako bi se izbjegla diplomatska katastrofa i zadržala suradnja s Washingtonom.

Visoki kanadski dužnosnik izjavio je da Ottawa želi fokus staviti na konkretne zajedničke akcije sedam članica - Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država.

Na dijelovima trodnevnog događaja očekuju se i čelnici iz Ukrajine, Meksika, Indije, Australije, Južne Afrike, Južne Koreje i Brazila.

- Mnogi će htjeti iznijeti Trumpu vlastite interese i zabrinutosti, rekao je senator Peter Boehm, koji je 2018. predstavljao Trudeaua na summitu G7.

Američki dužnosnik izjavio je da će teme razgovora uključivati trgovinu i globalnu ekonomiju, ključne sirovine, krijumčarenje migranata i droga, požare, međunarodnu sigurnost, umjetnu inteligenciju i energetsku stabilnost.

- Predsjednik želi ostvariti ciljeve u svim tim područjima, uključujući uspostavu poštenih i reciprocitetnih trgovinskih odnosa, rekao je.

'Veliki test'


Posjet ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Bijeloj kući u veljači završio je napetostima, što je upozorenje drugim čelnicima o osjetljivosti odnosa s Trumpom.

Ipak, diplomati kažu kako su brojni lideri već frustrirani Trumpovom administracijom te da su sada odlučniji u vlastitom nastupu.

Kanada je od početka među najsnažnijim zagovornicima Ukrajine. Trump je u kampanji obećao da će okončati rat s Rusijom u roku od 24 sata, no diplomatski napori su zastali.

Jedan ukrajinski dužnosnik uključen u pripreme za summit rekao je kako su nade za snažnu zajedničku potporu Kijevu oslabile te da bi sada samo prijateljski susret između Trumpa i Zelenskog značio uspjeh.

Europski dužnosnici ističu da i G7 summit i nadolazeći NATO summit u Haagu predstavljaju priliku za dodatni pritisak na Trumpa da podrži zakon o sankcijama koji su pripremili američki senatori u suradnji s europskim partnerima, kako bi se izvršio pritisak na Rusiju za prekid vatre i pokretanje šireg dijaloga.

Trumpov prvi međunarodni summit u drugom predsjedničkom mandatu mogao bi pružiti prve naznake hoće li SAD ostati privržen suradničkim formatima poput G7.

- Ključno pitanje ovog summita je: ostaje li Amerika stvarno predana G7 formatu? To je veliki test, zaključio je Max Bergmann iz Centra za strateške i međunarodne studije.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!