Kolumbijski predsjednik razgovarao s Trumpom o smirivanju tenzija

08.01.2026.

Zadnja izmjena 09:30

Autor: M.R./A.D.H./Vijesti/Hina/HRT

Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro govori na građanskom skupu u Bogoti
Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro govori na građanskom skupu u Bogoti
Foto: Sergio Acero / Reuters

 Nakon što je zaprijetio Kolumbiji vojnom intervencijom, američki predsjednik Donald Trump u srijedu je rekao da se dogovara posjet Bijeloj kući predsjednika te zemlje Gustava Petra s kojim je prije toga imao telefonski razgovor.

Trump i Petro rekli su da su u prvom telefonskom razgovoru otkad je u nedjelju američki predsjednik rekao da mu vojna operacija protiv kolumbijske vlasti "zvuči dobro" raspravljali o odnosima između dviju zemalja.


Prijetnja Kolumbiji uslijedila je nakon što je Trump u susjednoj Venezueli uhitio predsjednika Nicolasa Madura koji je prevezen u SAD kako bi se suočio s optužbama za drogu i oružje.


- Bila mi je velika čast razgovarati s predsjednikom Kolumbije Gustavom Petrom koji je nazvao kako bi objasnio situaciju s drogom i drugim nesuglasicama koje smo imali. Cijenim njegov poziv i ton i radujem se susretu s njim u bliskoj budućnosti, napisao je Trump na društvenim mrežama.


Trump je dodao da se "dogovara" sastanak u Washingtonu između njega i Petra, prvog kolumbijskog ljevičarskog predsjednika, ali nije dao konkretan datum sastanka.


- Razgovarali smo telefonom prvi put otkako je postao predsjednik, rekao je Petro pristašama okupljenim na skupu u Bogoti namijenjenom proslavi suvereniteta Kolumbije, dodajući da je zatražio ponovno pokretanje dijaloga između dviju zemalja.


- Mir se postiže dijalogom i zato prihvaćam prijedlog predsjednika Trumpa da razgovaramo. Vidjet ćemo što će iz toga proizaći. Nastavit ću inzistirati na tome da je savez u području čiste energije moguć jer donosi mir, život i ljubav. Kolumbija zna kako iskoristiti mir. Kolumbija može mirno spavati, obavijestit ću vas ako nešto ne bude u redu, poručio je Petro.

video thumb

Izvor iz Petrovog ureda rekao je za Reuters da je poziv bio "srdačan" i "pun poštovanja".


Odnosi između Trumpa i Petra su hladni otkako se republikanac vratio u Bijelu kuću u siječnju 2025.


Trump je više puta optužio Petrovu administraciju, bez dokaza, da je omogućila stalan protok kokaina u SAD, nametnuvši sankcije kolumbijskom vođi u listopadu.

U nedjelju je Trump rekao da je Petro "bolesnik koji voli proizvoditi kokain i prodavati ga SAD-u".


SAD su u rujnu poništile Petrovu vizu nakon što se pridružio propalestinskim demonstracijama u New Yorku i pozvao američke vojnike da "ne poslušaju Trumpove naredbe".


Petro, glasni protivnik izraelskog rata u Gazi, optužio je Trumpa da je "sudionik u genocidu" i pozvao na "kazneni postupak" zbog američkih raketnih napada na sumnjive brodove za krijumčarenje droge u karipskim vodama.


Trumpova administracija izvela je više od 30 napada na sumnjive brodove za krijumčarenje droge od rujna, u kampanji u kojoj je ubijeno najmanje 110 ljudi.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!