Kina je spremna raditi zajedno s Francuskom na okončanju rata u Ukrajini pregovorima, rekao je francuski diplomatski izvor u četvrtak nakon razgovora francuskog predsjednika Emmanuela Macrona sa svojim kineskim kolegom Xi Jinpingom.
06.04.2023.
Zadnja izmjena 17:23
Autor: V.K./M.M./HRT/Hina
Kina je spremna raditi zajedno s Francuskom na okončanju rata u Ukrajini pregovorima, rekao je francuski diplomatski izvor u četvrtak nakon razgovora francuskog predsjednika Emmanuela Macrona sa svojim kineskim kolegom Xi Jinpingom.
- Predsjednik i Xi dogovorili su se 'naporno raditi' kako bi se ubrzano došlo do kraja rata i kako bi došlo do početka pregovora uz puno poštivanje međunarodnog prava, rekao je francuski diplomatski izvor nakon razgovora dvojice čelnika koji je trajao sat i pol.
Xi je nakon sastanka s Macronom pozvao Ukrajinu i Rusiju da obnove mirovne pregovore i pronađu političko rješenje sukoba.
Francuski diplomatski izvor nije specifično rekao je li Kina nagovijestila promjenu svoga stajališta, ali je istaknuo da su obje strane pristale na daljnje razgovore.
Xi je također nagovijestio da je spreman nazvati ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, kazao je izvor.
Macron je pak apelirao na Kinu da ne isporučuje Rusiji ništa što bi mogla koristiti "za svoj rat u Ukrajini".
Iz Macronova su ureda ranije istaknuli kako je razgovor bio "iskren i konstruktivan".
Francuski je predsjednik pozvao kineskog čelnika da djeluje na Rusiju kako bi zaustavila rat u Ukrajini.
- Ruska agresija u Ukrajini zadala je udarac (međunarodnoj) stabilnosti, rekao je Macron, stojeći uz kineskog predsjednika ispred Velike dvorane naroda uoči njihova sastanka.
- Znam da mogu računati na vas da ćete urazumiti Rusiju i sve vratiti za pregovarački stol.
Xi je rekao, kako su prenijeli državni mediji u četvrtak, da se kineska politika prema Ukrajini može sažeti u jednu rečenicu - "promicati mir i dijalog".
Dodao je kako je glavni prioritet potaknuti na prekid vatre i okončanje rata.
Peking bi pak htio vidjeti da Europa slijepo ne slijedi pokušaje SAD-a da obuzda rast Kine i stoga kineska strana ima velika očekivanja od Macronova posjeta.
- Od posjeta Macrona se očekuje da urodi konkretnim rezultatima glede napretka u gospodarskoj i trgovinskoj suradnji između Kine i Francuske te jačanjem obostranog političkog povjerenja, napisao je u uvodniku kineski list Global Times.
List također navodi da je "vrijedno primijetiti da raznorazne snage u Europi i SAD-u pomno prate Macronov posjet i vrše pritisak u više smjerova".
- Drugim riječima, ne žele svi da Macronov posjet Kini prođe glatko i uspješno, ističe Global Times.
Nakon razgovora s Macronom, kineski premijer će na "radnom ručku" ugostiti von der Leyen. Kasno popodne će Macron i šefica EK-a zasebno razgovarati sa Xijem, a navečer su predviđeni trilateralni razgovori.
l Macron i von der Leyen su rekli da žele uvjeriti Kinu da iskoristi svoj utjecaj u Moskvi kako bi se postigao mir u Ukrajini, ili da barem odvrate Kinu od direktnog pružanja pomoći Moskvi u tom sukobu.
Neki analitičari vjeruju da je europski dvojac u Kini u svojstvu "dobrog i lošeg policajca". Macron bi trebao promicati novi početak u odnosima Kine i EU-a, dok je von der Leyen zadužena za užarene teme, poput trgovine.
Ona je potvrdila da je Kina jedan od ključnih trgovinskih partnera, ali da europske tvrtke nailaze na brojne diskriminatorne prepreke.
- Odnosi dviju strana su opsežni i složeni. Kako ćemo njima rukovoditi utjecat će na prosperitet i sigurnost EU-a. U Pekingu sam da bih razgovarala o tim odnosima i njihovoj budućnosti, tvitala je von der Leyen.
Insightful discussion with @EuropeanChamber
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 6, 2023
China is a crucial trade partner but EU businesses face many discriminatory hurdles.
European companies have so much to offer China.
But they need a level-playing field to invest and provide their goods and services. pic.twitter.com/abk1vIRfrm
S Macronom je u Kinu stiglo 50-člano izaslanstvo, uključujući i predstavnike kompanija kao što su Airbus, koji pregovara o velikoj narudžbi zrakoplova, Alstom i nuklearni div EDF. Očekuje se da će doći do potpisivanja više ugovora.
No, ne smatraju svi da je to dobar znak, posebice u trenutku kada je rasprava u Europi usredotočena na "samoubilačku ovisnost" o Kini.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora