Granić: Hrvatska nema alternativu euroatlantskom smjeru

26.04.2026.

10:12

Autor: D.M./HRT

Mate Granić u Studiju 4
Mate Granić u Studiju 4
Foto: HTV / HRT

U svijetu sve izraženijih geopolitičkih podjela, Europska unija mora jačati sigurnosno, politički i gospodarski, smatra Mate Granić. Ističe da Hrvatska nema alternativu euroatlantskom smjeru, uz održavanje dijaloga sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Govoreći o pokušaju atentata na američkog predsjednika Donalda Trumpa, Mate Granić ističe da takvi događaji nisu bez presedana u američkoj povijesti, podsjećajući na atentat na John F. Kennedyja i ranjavanje Ronalda Reagana.

– Unutarnja situacija u SAD-u nije dobra. Podjele su sve snažnije i to sigurno utječe na pojedince da se odlučuju na ovakve poteze, upozorio je. Dodao je kako takva atmosfera otežava vođenje stabilne i predvidive politike, jer država suočena s unutarnim napetostima teže projicira snagu i sigurnost prema van.

Rat s Izrela i SAD-a Iranom: Ključni problem nije riješen


Govoreći o sukobu s Iranom, Granić smatra da je odluka predsjednika Donald Trump donesena i pod utjecajem izraelskog premijera Benjamina Netanyahu.


– Cilj je bio likvidirati vodstvo i oslabiti nuklearni i balistički program Irana. To je djelomično postignuto, ali ključni problem nije riješen, rekao je.


Posebno je istaknuo da nije pronađena velika količina obogaćenog uranija, dok je balistički program i dalje sposoban nanositi štetu američkim bazama i državama u regiji.

Mate Granić

Mate Granić

Foto: HTV / HTV

Shuttle diplomacija umjesto dogovora


Mate Granić ocjenjuje da su pregovori SAD-a i Irana zapeli jer obje strane vjeruju da imaju jaku pregovaračku poziciju. Smatra da će se razgovori nastaviti putem shuttle diplomacije uz posrednike poput Pakistana i Kine. Glavne prepreke su nuklearni program i Hormuški tjesnac – SAD traži potpuno ukidanje programa i dugoročni sporazum, dok Iran želi zadržati uranij i kraći rok.


Granić upozorava da eskalacija sukoba nije isključena te da američka vanjska politika pod Trumpom nije stabilizirala ključna krizna područja. Dodatne napetosti izazivaju prijetnje saveznicima i izostanak koordinacije sa NATO-om i EU-om.

Napetosti unutar NATO-a


Kao potencijalno novo žarište spominju se i Falklandski otoci, gdje su američke izjave izazvale zabrinutost među saveznicima. Posebno zabrinjavaju prijetnje upućene saveznicima, uključujući Španjolsku, ali i odnos prema Velikoj Britaniji, tradicionalnom partneru SAD-a.

– Takvi potezi nisu mudri i teško su očekivani, rekao je Granić.

Europske zemlje, uključujući Njemačku, Italiju i Francusku, stale su uz Španjolsku, ističući zabrinutost zbog jednostranih odluka Washingtona. Problem je i to što SAD nije unaprijed konzultirao NATO ni Europsku uniju prije vojnih poteza, zaključio je.

EU mora jačati u novim globalnim okolnostima


Govoreći o sve nestabilnijem globalnom poretku, Mate Granić ističe da male države poput Hrvatske imaju ograničen manevarski prostor, ali jasan strateški smjer.


– Svijet se dramatično mijenja, riječ je o tektonskim promjenama, rekao je.


Naglasio je da Europska unija ima samo jednu realnu opciju kazavši: "Europska unija mora jačati sigurnosno, gospodarski, politički i vojno. To je jedini pravi put". 

Hrvatska bez alternative euroatlantskom smjeru


Granić smatra da Hrvatska vodi ispravnu vanjsku politiku u aktualnim okolnostima. Posebno je upozorio na opasnost ruskog širenja nakon invazije na Ukrajinu.


– Ukrajina je bila prva žrtva. Ako netko to ne razumije, taj ništa ne razumije, naglasio je.


Trumpova politika i savezništva


Analizirajući poteze Donald Trump, Granić ističe da je riječ o politici usmjerenoj isključivo na američke interese te nastavlja: "America First znači da predsjednik SAD-a prvenstveno gleda vlastitu korist, rekao je.


Unatoč tome, naglašava važnost odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama. "SAD je bio ključan u zaustavljanju rata u Bosni i Hercegovini i ulasku Hrvatske u NATO i EU. To se ne smije zaboraviti", dodao je.

Granić se osvrnuo i na politiku mađarskog premijera Viktora Orbána, ističući da je vodio politiku vlastitih interesa. Razvio je bliske odnose s Rusijom, ali i s američkom administracijom, rekao je upozorivši da je da takva politika ima ograničenja te da je Orban izgubio izbore. 

Aktivnija uloga Hrvatske, BiH ključni strateški interes


Granić smatra da Hrvatska mora biti aktivnija u geopolitičkim pitanjima, suprotno stajalištima da se male države ne trebaju miješati u velike procese. Kao ključne prioritete naveo je djelovanje unutar Europske unije i jasan stav prema ruskoj agresiji na Ukrajinu.

Posebno je istaknuo položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini kao najvažnije vanjskopolitičko pitanje. Upozorio je da su i separatizam i unitarizam jednako opasni za stabilnost Bosne i Hercegovine, ali i za Hrvatsku.

– Tu kompromisa nema, rekao je.

Granić: Hrvatska nema alternativu euroatlantskom smjeru

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!