Niger: SAD najavio djelomičnu evakuaciju veleposlanstva

03.08.2023.

Zadnja izmjena 16:29

Autor: T.V./HRT/Hina

Evakuacija stranih državljana iz Nigera

Evakuacija stranih državljana iz Nigera

Foto: Remo Casilli / REUTERS

Nigerska vojska osuđuje sankcije i oduprijet će se svakom pritisku koji dolazi iz inozemstva, izjavio je vođa vojnog puča Tiani u televizijskom obraćanju naciji. Pristaše vojne hunte prosvjedovale su protiv sankcija. Zbog previranja dio zapadnih zemalja nastavlja s ubrzanim evakuacijama svojih državljana. Niger je do vojnog puča bio važan zapadni saveznik u borbi protiv islamskih ekstremista, uz to je i sedmi najveći svjetski proizvođač urana, koji se upotrebljava za nuklearnu energiju i liječenje raka.

Sjedinjene Države naredile su djelomičnu evakuaciju svog veleposlanstva u Nigeru nakon prošlotjednog državnog udara, a Velika Britanija je u četvrtak priopćila da će privremeno smanjiti broj osoblja veleposlanstva u Niameyu zbog sigurnosne situacije, piše BBC.

Stotine stranih državljana već su evakuirane iz zemlje, a u nedjelju su prosvjednici napali francusko veleposlanstvo.

Vođa puča, general Abdourahamane Tchiani upozorio je protiv "bilo kakvog miješanja u unutarnje stvari" zemlje.

Niger je značajan proizvođač uranija i nalazi se na ključnoj migracijskoj ruti prema sjevernoj Africi i Mediteranu.

Američki državni tajnik Antony Blinken razgovarao je u srijedu sa svrgnutim predsjednikom Mohamedom Bazoumom, priopćio je kaže State Department, dodajući da je SAD predan povratku demokratski izabrane vlade Nigera.

Glasnogovornik Matthew Miller rekao je da će, unatoč djelomičnoj evakuaciji, veleposlanstvo zemlje u glavnom gradu Niameyu ostati otvoreno.

- Ostajemo predani narodu Nigera i našem odnosu s narodom Nigera i ostajemo diplomatski angažirani na najvišim razinama, rekao je.

Britansko veleposlanstvo u glavnom gradu Nigera Niameyu privremeno će smanjiti broj osoblja zbog sigurnosne situacije, priopćio je Foreign Office.

U srijedu su 262 osobe stigle u Pariz evakuacijskim letovima koje je organizirala francuska vlada. Let koji je organizirala Italija također je sletio u Rim s 87 ljudi.

Prosvjedi podrške u Niameyu dok regija razmatra intervenciju


Stotine pobornika hunte u Nigeru u četvrtak su marširale ulicama prijestolnice Niameya, prosvjedujući protiv zapadnoafričkih sankcija u vrijeme dok regionalni čelnici razmatraju intervenciju radi povratka demokracije u tu zemlju.

General Abdourahmane Tiani, bivši vođa nigerske predsjedničke garde, prošlu je srijedu zatočio predsjednika Mohameda Bazouma u njegovoj rezidenciji, proglasivši se čelnikom države u sedmom puču u zapadnoj i središnjoj Africi od 2020. godine. 

Gospodarska zajednica zapadnoafričkih država (ECOWAS), glavni blok u regiji, zbog toga je uvela sankcije te najavljuje da bi mogla odobriti upotrebu sile ako nigerska vojska ne vrati Bazouma na vlast do nedjelje.

ECOWAS je objavio kako više neće tolerirati pučeve u regiji, nakon što su se dogodili u Maliju, Burkini Faso i Gvineji, a u dosad najstrožem istupu prema Nigeru savez je rekao kako ta afrička država mora pokazati da može i gristi, a ne samo lajati.

Taini, koji ima podršku hunti u Maliju i Burkini Faso, najavljuje da će se boriti.

Ako ECOWAS nastavi svoju destruktivnu logiku do kraja, neka Alah čuva Niger i osigura da je ovo konačna bitka koju ćemo zajedno voditi za istinsku neovisnost naše nacije, rekao je u srijedu u govoru na televiziji.

U četvrtak je pak 63. godišnjica neovisnosti Nigera od Francuske. Jedan od prosvjednika u Niameyu nosio je natpis: Dugo živjeli Niger, Rusija, Mali i Burkina. Dolje Francuska, ECOWAS, EU.

Kao i raniji pučevi u Burkini Faso i Maliju, vojni puč u Nigeru dolazi u vrijeme vala antifrancuskih osjećaja u zemlji.

Zapadne države strahuju da bi Niger mogao pratiti primjer svojih susjeda u okretanju prema Rusiji kao savezniku, kao i da će to ojačati islamiste.

Tiani je u srijedu sankcije ECOWAS-a prozvao nehumanima i odbacio bilo kakvu inozemnu intervenciju, naznačivši da je otvoren za dijalog unutar zemlje.

Plan intervencije


Zapadnoafrički obrambeni čelnici okupljeni u Nigeriji trebali bi uskoro doći do zaključka o mogućoj intervenciji u Nigeru, iako su naznačili da je to zadnja opcija.

Senegalska ministrica vanjskih poslova Aissata Tall Sall najavila je da će vojska njene zemlje sudjelovati ako ECOWAS odluči intervenirati.

Mali i Burkina Faso su pak najavili da će intervenciju u Nigeru smatrati objavom rata i protiv njih. Tiani je u srijedu poslao generale u obje zemlje kako bi ojačali njihovu podršku.

Organizacija je u srijedu najavila da šalje nigerijski predvođenu delegaciju u Niger na pregovore s pučistima, no izvor iz nigerijskog predsjedništva u četvrtak je priopćio kako izaslanstvo još nije otišlo na taj put.

Kina je u četvrtak objavila da vjeruje da Niger i zemlje regije imaju mudrosti i sposobnosti pronaći političko rješenje.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!