Dodikove prijetnje i politička kriza u BiH: Analize Krešića i Selimbegović

25.02.2025.

20:08

Autor: Zrinka Grancarić/P.F./Dnevnik/HRT

O stanju u BiH govorili su gosti središnjeg Dnevnika HTV-a novinar Večernjeg lista Zoran Krešić i glavna i odgovorna urednica Oslobođenja Vildana Selimbegović s kojima je razgovarala novinarka Zrinka Grancarić.


Dodikove prijetnje: Hoće li međunarodni pritisak testirati njegovu moć?


Novinar Večernjeg lista Zoran Krešić rekao je koliko ozbiljno treba shvatiti najavu Milorada Dodika o radikalnim potezima, ako sutra bude osuđen.

- Dodik nikada nije realizirao svoje radikalne poteze, odnosno radikalne najave, prije svega koji se tiču najava o otcijepljenju, o samostaljenju Republike Srpske. Viđali smo proteklih godina da su upućivane takve vrste prijetnji, no ovoga puta je malo drugačija situacija. U pitanju je pravosudni proces koji ima elemente političkog progona i praktično obračuna međunarodne zajednice i Milorada Dodika. Ovdje se zapravo dokazuje tko je snažniji - kredibilitet OHR-a i američkog veleposlanstva ili Dodika, istaknuo je Krešić.

Selimbegović: Dodikove prijetnje eskaliraju, oporba i novinari na meti


Glavna i odgovorna urednica Oslobođenja Vildana Selimbegović komentirala je izjavu Milorada Dodika koji je rekao da bi osuđujuća presuda mogla zadati smrtni udarac Bosni i Hercegovini.

- Dodik to vrlo često ponavlja, kao što je rekao gospodin Krešić, no on te svoje najradikalnije prijetnje ne ostvaruje. Međutim, sada je situacija drugačija. Vidjeli ste situaciju u Banjoj Luci gdje on psuje i najgorim rječnikom govori o novinarima koji ne padaju ničice pred njim. Vrlo je ružno danas progonio oporbu u Republici Srpskoj, možda i gore nego li i samog visokog predstavnika, rekla je Selimbegović.

Dodala je kako Dodik najviše voli sebe te će između sebe i ostatka svijeta birat sebe.

- Danas je Srbima izrekao prijetnje da ako slučajno sutra dođu u Sarajevo da će biti kamenovani. Grozno je govorio, uistinu vrlo, vrlo ružno. Ne bih se iznenadila da ovaj put te njegove prijetnje eskaliraju. On bi najviše volio da netko stvarno baci taj kamen i ne bih se iznenadila ni da pošalje nekog da baci koji kamen, kazala je Selimbegović.

Krešić: Može se očekivati politička i institucionalna destabilizacija 


Visoki predstavnik Christian Schmidt danas je na konferenciji za novinare kazao da se Dayton i institucije moraju poštovati. Dodik je uzvratio da će Schmidt biti uhićen ako dođe u Republiku Srpsku. Krešić smatra kako su poruke međunarodne zajednice u usret sutrašnjoj presudi dovoljne, odmjerene i racionalne, za razliku od nekih ranijih epizoda gdje je bila neka vrsta pokušaja vođenja rata ili valjanja u blatu Dodika i međunarodne zajednice.

- Međunarodna zajednica je jasno dala do znanja - postrojbe međunarodnih mirovnih snaga EUFOR-a su spremne. Bile su i vrlo jasne poruke i Europske komisije i ureda visokog predstavnika kojima su dali do znanja da međunarodna zajednica neće žrtvovati mir. A to je rekao i Dodik, da oni nisu za rat nego za mir i da traže rješenja, istaknuo je Krešić.

Smatra se se može očekivati politička destabilizacija, institucionalna destabilizacija i višemjesečna kriza koja će sigurno uslijediti nakon presude jer Dodik i njegova politička stranka imaju vrlo važne alate.

- U Republici Srpskoj su suverena vlast, u Bosni i Hercegovini kontroliraju srpski klub Doma naroda tako da državne institucije mogu blokirati, odnosno ne donositi bilo kakve odluke. Imaju i srpskog člana u predsjedništvu. Sjedočiti ćemo krizi, što je možda i najgori mogući rasplet jer u ožujku BiH treba dobiti pozivnicu za početak pregovora s Europskom Unijom. To s ovakvim raspletom i ovakvim finišom obračuna teško da se može dogoditi, naglasio je Krešić.

Selimbegović: Dodik više nema većinu, rekonstrukcija vlasti u BiH u tijeku


Selimbegović je komentirala smjenu dvojice ministara iz stranke Milorada Dodika koji je proveo Donji Dom parlamenta BIH.

- To donosi nastavak u Domu naroda. Kolega Krešić je rekao da Dodik kontrolira. On ne kontrolira, on nema više većinu, on je izgubio ključni glas u Domu naroda. S obzirom na to da je on s tim Domom naroda donedavno ucjenjivao Bosnu i Hercegovinu i svoje koalicijske partnere, sad je to palo u vodu, istaknula je Selimbegović.

Podsjetila je kako Dodik Europsku Uniju zove propalim konceptom, osuđuje ju na svaki način te o EU govori jednako ružno kao i o Schmidtu, kao i o ostatku svijeta, osim ako se taj ostatak svijeta ne zove Vladimir Putin, Orban ili netko sličan.

- Zbog toga je Trojka i krenula u rekonstrukciju te vlasti. Naravno, Dodik ima ipričuvnog igrača u toj epizodi, a to je lider HDZ-a Dragan Čović, koji je nekoliko puta posljednjih dana vrlo jasno rekao da će on ostati uz Dodika, navela je Selimbegović.

Krešić: Nema straha od destabilizacije BiH, Dodik drži kontrolni paket


Krešić smatra kako ne treba strahovati od destabilizacije Bosne i Hercegovine.

- Dodik ima kontrolni paket. Ako se njegova trojica izaslanika ne pojave u Domu naroda, nema Doma naroda. I laž je zapravo da je Trojka proeuropska, kao što to tvrdi kolegica iz Sarajeva. Sve zakone koji se tiču Europske unije su isključivo donijeli kadrovi HDZ-a i SNSD-a, a trojka, dakle probošnjačka koalicija, nijedan. Samo je trebalo uvesti sankcije, odnosno, vize za Saudijsku Arabiju i Tursku, ali to se nisu usudili napraviti, rekao je završno Krešić.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!