Papa Franjo pozvao je u ponedjeljak na globalnu zabranu roditeljstva putem surogat-majčinstva, nazvavši tu praksu "vrijednom žaljenja" i teškim kršenjem dostojanstva žene i djeteta.
08.01.2024.
Zadnja izmjena 18:00
Autor: V.K./HRT/Hina
Papa Franjo pozvao je u ponedjeljak na globalnu zabranu roditeljstva putem surogat-majčinstva, nazvavši tu praksu "vrijednom žaljenja" i teškim kršenjem dostojanstva žene i djeteta.
Franjine primjedbe vjerojatno će izazvati protivljenje pro-LGBT+ skupina. Njegove najnovije izjave slijedile su nakon što je nedavno odlučio da svećenici mogu blagoslivljati istospolne parove.
- Ocjenjujem žalosnom praksu tzv. surogat-majčinstva, koja predstavlja tešku povredu dostojanstva žene i djeteta i temelji se na iskorištavanju situacije materijalnih potreba majke, rekao je.
- Slijedom toga izražavam svoju nadu da će međunarodna zajednica nastojati univerzalno zabraniti ovu praksu, dodao je.
Osamdesetsedmogodišnji Papa te je komentare iznio u 45-minutnom obraćanju diplomatima akreditiranim u Vatikanu, što se ponekad naziva njegovim govorom o stanju u svijetu.
Malo je statistika o broju beba rođenih s pomoću surogat-majčinstva. Praksa je zbog etičkih razloga nezakonita u mnogim zemljama diljem svijeta, kao i u nekim američkim državama.
Franjo, koji predvodi više od 1,35 milijardi katolika u svijetu, također je potvrdio vatikansku osudu rodne teorije, koja sugerira da je rod složeniji i fluidniji od binarnih kategorija muškog i ženskog i ne ovisi samo o vidljivim spolnim karakteristikama.
Teoriju je nazvao "iznimno opasnom jer poništava razlike tvrdeći da sve čini jednakima".
Izrazivši zabrinutost da bi se rat između Izraela i Hamasa mogao proširiti na tu regiju, pozvao je na prekid vatre na svakoj fronti, uključujući Libanon.
Osudio je napad Hamasa 7. listopada kao okrutan čin terorizma i ekstremizma pa ponovio poziv za oslobađanje onih koje je palestinska militantna skupina otela taj dan.
U dijelu gdje je povezao dva najveća sukoba današnjice, Franjo je rekao kako moderno naoružanje često ne razlikuje vojne i civilne ciljeve.
- Danas nema sukoba bez, u konačnici, neselektivnog gađanja civilnog stanovništva, nastavio je Papa.
Događaji u Ukrajini i Gazi jasan su dokaz toga. Ne smijemo zaboraviti da su teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava ratni zločini te nije dovoljno samo upozoravati na njih, nego ih i sprječavati.
Postoji potreba snažnijeg angažmana međunarodne zajednice kako bi branila i implementirala humanitarno pravo, što se čini kao jedini način da se osigura obrana ljudskog dostojanstva u situacijama rata.
U izraelskoj vojnoj kampanji u pojasu Gaze, prema podacima tamošnjih vlasti, ubijeno je 22.800 Palestinaca.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora